پایگاه خبری کازرون نیوز | kazeroonnema.ir

کد خبر: ۹۰۹۵
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۲:۱۷
مستند تصویری - تشریحی/
ده ها بنای ساسانی ـ اسلامی در زیر جاده آسفالته شهر تاریخی بیشاپور در کازرون فارس همچنان مدفون است و این امر ایجاد جاده جایگزین را در این مسیر ضروری کرده است.بیشاپور یکی از شهرهای باستانی ایران در 25 کیلومتری غرب کازرون است که در زمان ساسانیان ساخته شده، بیشاپور با 200 هکتار وسعت از شهرهای مهم آن زمان بوده و اهمیت ارتباطی داشته، این شهر از قدیمی ترین شهرهایی بوده که تاریخچه ساخت آن به صورت مکتوب در سنگ نوشته ای موجود است.

به گزارش خبرنگار مهر، بیشاپور یکی از شهرهای باستانی ایران در 25 کیلومتری غرب کازرون است که در زمان ساسانیان ساخته شده، بیشاپور با 200 هکتار وسعت از شهرهای مهم آن زمان بوده و اهمیت ارتباطی داشته، این شهر از قدیمی ترین شهرهایی بوده که تاریخچه ساخت آن به صورت مکتوب در سنگ نوشته ای موجود است.

این شهر دارای طراحی و مهندسی ویژه آن روزگار بوده و در کتابهای تاریخی نام این شهر با عنوانهای بیشاپور، بیشابور، به شاپور، بیشاور و "به اندیوشاپور" ضبط شده است.

شهر بیشاپور مرکز ایالت و کوره اردشیر خوره بوده و تا قرن هفتم هجری آباد و مسکونی محسوب می شده اما پس از آن ویران شده که البته گنجینه ای از آثار ارزشمند ساسانی مانند معبد آناهیتا به شمار می رود.

بیشاپور به سال 266 میلادی و به دستور شاپور اول ساخته شده است، پس از پیروزی شاپور بر والرین امپراتور روم، وی دستور داد که در ناحیه ای خوش آب و هوا بر سر راه تخت جمشید به تیسفون شهری بنا کنند و نام خود را بر این شهر نهاد.

شهر بیشاپور با روش مهندسی یونانیان که توسط هیپوداموس ابداع شده بود در زمینی مستطیلی به گونه ای طراحی شده که چهار دروازه و دو خیابان آن یکدیگر را قطع می کردند.

این شهر را می توان در ردیف بزرگترین شهرهای دوره ساسانی دانست که با زیباترین و ثروتمندترین شهرهای دنیای متمدن آن روزگار، مانند انطاکیه و بیزانس، شهرهای زیبای روم شرقی، رقابت داشته و به حق می توان این مجموعه تاریخی را تخت جمشید عصر ساسانی به شماره آورد.

عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: در زیر جاده فعلی که از شهر تاریخی بیشاپور می گذرد بناها و آثار باستانی متعددی از دوران ساسانی و اسلامی نهفته در حالیکه روزانه تعداد قابل توجهی از اتومبیلها از روی این آثار پرارزش تردد می کنند.

محسن عباسپور افزود: از جمله اسنادی که می توان با تکیه به آن از وجود آثار در زیر جاده فعلی خبر داد، کشف سردیس گچی در فاصله سه متری از جاده فعلی در اوایل دهه 80 بود، سردیسی که گفته می شد مربوط به دوره اسلامی است و از نمونه های نادر در نوع خود محسوب می شود.

وی ادامه داد: از دیگر بناهایی که بخشی از آنها بیرون از خاک و مابقی آنها در زیر جاده فعلی بیشاپور قرار دارند می توان به برج و باروهای شهر بیشاپور و همچنین ادامه کاخ والرین اشاره کرد.

عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان اظهار داشت: علاوه بر اینها در طول حدود یک کیلومتری که این جاده از روی آثار بیشاپور می گذرد چندین اثر کشف نشده دیگری نیز وجود دارد که همچنان در لایه های پایین خاک فشار کامیونها و خودروها را تحمل می کنند.

وی با اشاره به اقدامات جدید در این شهر تاریخی بیان کرد: به تازگی اقداماتی برای جاده سازی در منطقه بیشاپور آغاز شده که چنانچه این اقدامات به جای تعریض و یا دوباره آسفالت کردن مسیر به سمت ریشه کن کردن اصلی مشکل پیش برود و به دنبال احداث جاده ای جایگزین برای مسیر فعلی باشد هم آثار پرارزش شهر تاریخی بیشاپور حفظ خواهند شد و هم مردم و اهالی در تردد روزانه خود از این محور دچار مشکل نمی شوند.

عباسپور گفت: در غیر اینصورت چنانچه جاده سازیها و عملیات آسفالت ریزی متوجه محور فعلی باشد، به طور حتم صدمات بیشتری را به آثار موجود در زیر خاک وارد خواهد کرد.

وی اظهار داشت: آثار موجود در شهر بیشاپور علاوه بر آنکه از لحاظ مطالعه مربوط به دوران ساسانیان پرارزش محسوب می شوند به لحاظ مطالعات باستان شناسی برای چگونگی ورود اسلام به ایران نیز حائز اهمیت است زیرا به عنوان مثال در فاصله 70متری از همین جاده و در چند قدمی معبد آناهیتا، بقایای یکی از قدیمی ترین مراکز فراگیری علوم اسلامی را داریم بنایی که در آن به راحتی می توان خطوط اسلامی و آیات قرآنی را مشاهده کرد.

عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان با بیان اینکه علاوه بر این مدرسه اسلامی چند حمام دوره اسلامی و بنای دیگری موسوم به دارالحکومه در محدوده 200هکتاری بیشاپور قرار دارد، افزود: این بناها همگی در اوایل دوران ورود اسلام به ایران احداث شده اند و از طریق آنها می توان به چگونگی ورود فرهنگ اسلامی به معماری ایرانی دست یافت بنابراین شهر بیشاپور نه تنها به لحاظ مطالعات دوران ساسانی بلکه به لحاظ مطالعات شیوه پذیرش اسلام در ایران نیز حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: باتوجه به شواهد موجود همچون کشف سردیس گچی و چند سند دیگر، به احتمال قریب به یقین در زیر آسفالت فعلی که از روی شهر بیشاپور می گذرد آثار اسلامی دیگری موجود است که رهاسازی آنها از زیرخاک می تواند کمک شایان توجهی به مطالعات باستان شناسی در این زمینه کند.

عباسپور افزود:علاوه بر اینها عبور جاده فعلی از روی شهر تاریخی بیشاپور باعث شده که این شهر از موهبت ثبت در فهرست آثار جهانی باز ماند و درصورتیکه مسئولان ذی ربط نسبت به احداث جاده جایگزین که طرح آن نیز آماده شده اقدام کنند بدون شک هم کمک شایانی به این مجموعه خواهند کرد و هم مشکلات تردد اهالی را حل خواهند کرد. 


مطالب مرتبط :
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۸
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۱:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۶
0
1
عكس ها را تنظيم كنيد
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۶
1
1
حالا اگه توی فهرست جهانی ثبت می شد مگه شیرازی میذاشتند پولش بیاد برای آبادانیش.
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۰۹:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۸
اینم از زرنگیشون هست. دست مریزاد
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۲۳
شیرازی زرنگ نیست شیرازی کارش اینه که فقط جلو پیشرفت شهرستان های فارس رو بگیره. حالا کازرون دومین شهر فارس است وای به حال دیگر شهرستان ها!
ناشناس
|
GERMANY
|
۰۱:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۷
0
1
راه درمان احداث جاده بناف است خدا میداند چنداثر در زیر همین جاده مدفون است
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۸
0
1
برادر نه جاده را تعريض نمودند ونه تعويض نمودند كه باعث هزاران تصادف شده ونه ميراث فرهنگي را مرمت كردند ما هم مونديم
سهیل
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۲۱
0
0
لطفا بادقت آسفالت جاده رونگاه کنید بنظر میرسه مربوط به زمان عکس اولی باشه . مسئولین ..............بکشند .
امين
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۲۵
0
0
فرماندار كجاست.... خبري ازش نيست....
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
مخاطبین محترم؛
۱) کازرون نما، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
۲) طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
۳) چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
۴) در صورت وارد کردن ایمیل خود، وضعیت انتشار نظر به اطلاع شما خواهد رسید.
۵) اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.
مشاركت
آب و هوا و اوقات شرعی کازرون
آب و هوای   
آخرين بروز رساني:-/۰۶/۰۲
وضعيت:
سرعت باد:
رطوبت:%
°
كمينه: °   بیشینه: °
فردا
وضعيت:
كمينه:°
بیشینه:°
کازرون
۱۴۰۱/۰۲/۲۹
اذان صبح
۰۴:۳۷:۴۵
طلوع افتاب
۰۶:۰۸:۳۸
اذان ظهر
۱۳:۰۰:۲۲
غروب آفتاب
۱۹:۵۱:۱۲
اذان مغرب
۲۰:۰۸:۴۵