پایگاه خبری کازرون نیوز | kazeroonnema.ir

شکست انگلیسی ها از کازرونی ها
در تاریه 28 دسامبر 1916 صورت گرفت:
شکست انگلیسی ها از کازرونی ها
۲۸ دسامبر سال ۱۹۱۶م پانصد تن از نظامیان تحت فرمان انگلیسی‌ها مرکب از سپاهیان هندی و افراد «اس‌پی‌آر» با چند توپ و مسلسل از شیراز به کازرون رفتند تا قیام کازرونی‌ها را سرکوب کنند؛ اما با مقاومت شجاعانه دلاورمردان کازرونی به رهبری ناصردیوان، شکست سختی را از کازرونی ها متحمل شدند
انتشار ترانه
ترانه محلی
انتشار ترانه "اِی وَطَن خراب بشه..." ساخته دکتر محمد عارف+صوت
ترانه وطنی بسیار زیبای "اِی وَطَن خَراب بِشه، سی مَردا نَنگَن..." کار حماسی و شنیدنی ساخته شده توسط دکتر محمد عارف استاد دانشگاه و نویسنده و هنرمند کازرونی در شرح حماسه ناصردیوان برای آزادی فرزندش، کهزاد در روستای دوان.
نهضت مردم فارس علیه انگلیسی‌ها
نهضت مردم فارس علیه انگلیسی‌ها
ناصر دیوان کازرونی، خان کازرون که مردی غیرتمند، مسلمان و ضد بیگانه بود بر ضد نیروهای انگلیسی قیام کرد. ناصر دیوان به همراه نیروهای خود به پادگان تفنگداران انگلیسی حمله کرد و سلاح‌های آن‌ها را به غنیمت گرفت. آن‌ها تا مدت‌ها توانستند جاده کوهستانی بوشهر - شیراز را ببندند.
30 آذر، روزی به یادماندنی در تاریخ کازرون
یادداشت:
30 آذر، روزی به یادماندنی در تاریخ کازرون
روز 30 آذر 1295ش یکی از روزهای به یاد ماندنی و افتخار آمیز در تاریخ کازرون است. صد سال پیش در چنین روزی، در حالی که دو سال از آغاز جنگ جهانی اول می گذشت، نیروهای سازمان پلیس جنوب قصد تصرف کازرون و تسلط بر جاده ارتباطی کازرون به شیراز و بوشهر را داشتند
عكس: سيد محمدرضا تاجر كازروني
سيد محمدرضا كازروني (1307-1244 شمسي) از آزاديخواه كازروني در بوشهر
بحران فارس
بحران فارس
منصور نصیری طیبی
پیشنهادی به شورای فرهنگ عمومی شهرستان کازرون
به مناسبت 12 شهریور روز شهادت رئیسعلی دلواری روز مبارزه با استعمارگر پیر انگلیس
پیشنهادی به شورای فرهنگ عمومی شهرستان کازرون
ولی آن چه مسلم است ، نقش سردار بزرگ کازرون ، دلاور مرد غیور و بیگانه ستیز، مرحوم خواجه عبدالله معروف به ناصر لشکر و مردم غیور و متدین و بیگانه ستیز کازرون در مقابله با استعمارگران مهاجم و اشغالگر انگلیسی، اگر بیشتر از رئیسعلی و یارانش نبوده، کمتر هم نبوده است.
صفحه  از ۲