پایگاه خبری کازرون نیوز | kazeroonnema.ir

به‌روز شده در: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۴۰
گفت‎وگو با مليحه کشاورز همسر محسن پزشکيان
شايد هيچکس بهتر از مليحه کشاورز مرحوم محسن پزشکيان را نشناسد؛ کسي که سالهاست تنهايياش را در ميان انبوهي از شعرها و نقاشيها و نوارهاي پزشکيان، با خاطرههاي همسرش سهيم شدهاست و نگاهبان ميراث فرهنگي اوست. با اين همه بيشک مرور اين خاطرات فراموش ناشدني براي کسي چون او کار سادهاي نيست؛ و اين يعني بايد براي اين گفتوگو قدردان او باشيم.
نگار خانه
آيا شما براي حل هيچ يك از مشكلات كازرون پيشنهادي نداريد؟... كازرون نما آماده‌ي انتشار مقالات شماست... كازرون نما خبرنگار افتخاري مي‌پذيرد... كازرون نما آماده انتشار فيلم‌ها و تصاوير شما از كازرون است.       
یادداشت
ققنوس شعر انقلاب ققنوس شعر انقلاب
محمدرضا وحیدزاده
زندگی نامه
خروش آرام* خروش آرام*
رضا صنعتي
مقالات
گزارش‌ها
نقد کتب
از شش جزوه، تا شش دفتر از شش جزوه، تا شش دفتر
عمادالدین شیخ­الحکمایی*
اخبار ويژه
مرگ پرنده در جوانی آوازش
اين هم شانس شاعر خفته در خاک، محسن پزشکيان است که بعد از مرگش در سال 1358، مجموعه‌ي اشعارش و نيز کتاب قصه‌ها و افسانه‌هاي مردم کازرون او به شکل زيبايي از چاپ‌خانه سر بيرون مي‌آورد.
رونمايي از شش دفتر محسن پزشكيان؛ خاطره‌اي ناگفتني درباره پزشكيان از زبان رحماندوست
مصطفي رحماندوست گفت: من و محسن پزشكيان در دوره دانشجويی در دانشكده ادبيات با هم همكلاسي بوديم و من هميشه به محسن حسوديم مي‌شد... اولين شب شعر از سلسله شب شعرهاي شعر حافظ كه به مناسبت روز بزرگداشت شعر وادب فارسي تشكيل شده بود امروز بعداز ظهر در تالار مهر حوزه هنري با حضور محسن مومني، رئيس حوزه هنري؛ يوسف‌علي ميرشكاك؛ مصطفي رحماندوست و ديگر شاعران برگزار شد.
همچو شهاب مي‌گذرد از حصار شب
ميزگرد نقد و بررسي مجموعه ‎شعر شش دفتر محسن پزشکيان در شهر كتاب
نشست امروز ما بحث و گفت‎وگو درباره کتابي است که بهتازگي به همت گروه ادبيات انقلاب اسلامي فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي منتشر شده و شامل شش دفتر از مجموعه اشعار محسن پزشکيان است.
اگر پزشكيان زنده مي‌ماند، حتماً از قله‌هاي ادبيات انقلاب اسلامي محسوب مي‌شد
محمدرضا تركي در دانشكده ادبيات دانشگاه تهران:
محمدرضا تركي در بخشي از نشست «نسبت شعر انقلاب و شعر گذشته و جهان» يكي از شاعران فقيد و فعال انقلابي دهه 50 به نام «محسن پزشكيان» را معرفي كرد و گفت: تاكنون درباره وی حرفي به ميان نيامده است. اگر زنده مي‌ماند، حتماً از قله‌هاي ادبيات انقلاب اسلامي محسوب مي‌شد.
اهدای جایزه
در تعطیلات نوروزی صورت پذیرفت:
به گزارش كازرون‌نما در مهر سال گذشته جناب آقاي قزوه پس از كسب جايزه بيست و يكمين دوره كتاب فصل در بخش شعر ، ارزش مادي و معنوي اين جايزه را به مرحوم پزشكيان تقديم نمود. به همين واسطه، در نوروز امسال با حضور نماينده‌ي وی در كازرون، اين جايزه به همسر آن مرحوم اهدا شد.
شاعري که درد مردم را مي‎فهميد
گفت‎وگو با دوست و همکلاسي مرحوم پزشکيان مصطفي رحماندوست
جدايي‎‎هايي که پس از دستگيري محسن توسط ساواک پديد ‎آمد، ‎مقدار زيادي بين‎مان فاصله انداخت. اما کمابيش مي‎دانستيم که کي چه‎کار مي‎کند. من ديگر محسن را گم کردم. بعد از اين‎که فارغ‎التحصيل شديم، يا اون زندان بود من فارغ‎التحصيل شدم، يا من زندان بودم او فارغ‎التحصيل شد. روز‎هاي آخر فارغ‎التحصيلي همديگر را نديديم. تا اين‎که خبردار شدم در کازرون آدم بسيار انقلابي و فعالي شده و مردم را به طرف خيابان‎‎ها حرکت مي‎دهد
انتشار دیوان شعر محسن پزشکیان از زندانیان سیاسی دوران طاغوت
به گزارش کازرون نما ،‌ گروه ادبیات انقلاب اسلامی در فرهنگستان زبان و ادب فارسی، مجموعهٔ اشعار مرحوم محسن پزشکیان را به‌عنوان یکی از نمونه‌های قابلِ تأمل شعر پیش‌گام ادبیات انقلاب اسلامی منتشر می‌کند.هدف از انتشار شش ‌دفتر محسن پزشکیان این است که غبار غربت از چهرهٔ دیوان او بزداید و اسباب توجه منتقدان و سخن‌شناسان را به این مجموعهٔ نفیس فراهم آورد.
تبلیغات