پایگاه خبری کازرون نیوز | kazeroonnema.ir

کد خبر: ۱۸۸۴۱
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۱
میلاد امام رضا (ع) مبارک
از زمان سفر علی ابن حسن شیرازی با هفت کشتی به همراه قوم و تبار خود به شرق آفریقا، بیش از 1000 سال میگذرد، شیرازیها چندین دولتشهر ایجاد کردند و بیش از 500 سال در این مناطق حکومت کردند (شکست شیرازیها از پرتغالیها در 1502م)، پس از آن بسیاری از بلوچهای ایرانی به این منطقه مهاجرت کردند (در زمان حکومت عمانیها بر زنگبار از 1698م) و نهایتا جمعی از شوشتریها و کازرونیها در آنجا مستقر شدند (از زمان حضور سید عبدالحسین مرعشی شوشتری در سال 1885م). 
حضور اقوام مختلف ایرانی در شرق آفریقا و همچنین ارتباط دائمی با خلیج فارس، باعث حضور نسبتا پررنگی از آیینها و فناوریهای ایرانی و کلمات فارسی در فرهنگ و زبان سواحیلی شده است. 
در جزیرۀ زنگبار جدای از مسجد شوشتریها چند حسینیه با عناوین محفل حضرت ابوالفضل العباس؛ محفل شاه خراسان، محفل بی بی فاطمه و غیره وجود دارد. شیعیان به دلیل دوری راه و عشق به امام رضا(ع)، ماکتی از ضریح ایشان در محفل شاه خراسان ساخته اند و محل زیارت و توسل آنها گردیده است.پژوهشگاه میراث فرهنگی
منبع: کازرون نوشت
نویسنده: مرتضی رضوانفر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
مخاطبین محترم؛
۱) کازرون نما، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
۲) طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
۳) چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
۴) در صورت وارد کردن ایمیل خود، وضعیت انتشار نظر به اطلاع شما خواهد رسید.
۵) اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.
مشاركت
آب و هوا و اوقات شرعی کازرون
آب و هوای   
آخرين بروز رساني:-/۰۶/۰۲
وضعيت:
سرعت باد:
رطوبت:%
°
كمينه: °   بیشینه: °
فردا
وضعيت:
كمينه:°
بیشینه:°
کازرون
۱۴۰۱/۰۲/۲۹
اذان صبح
۰۴:۳۷:۴۵
طلوع افتاب
۰۶:۰۸:۳۸
اذان ظهر
۱۳:۰۰:۲۲
غروب آفتاب
۱۹:۵۱:۱۲
اذان مغرب
۲۰:۰۸:۴۵