پایگاه خبری کازرون نیوز | kazeroonnema.ir

کد خبر: ۱۰۴۲۶
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۲ - ۲۲:۱۷
پرونده‌ای برای مرحوم محسن پزشکیان
سیدعلی میرافضلی در مقدمه کتاب «شش دفتر»، نوشته است: «کمتر پیش آمده است که تاریخ در قضاوت خود درباره افراد، به‎ویژه شاعران و هنرمندان به خطا رود و ناراست و نابحقی را بر کرسی عزت بنشاند و حق شایستگان را به فراموشی بسپارد...» اما همان‎طور که ایشان در ادامه اشاره کرده است، این قانون استثنا‎هایی نیز دارد و محسن پزشکیان یکی از آن استثناهاست.

محمدرضا وحیدزاده: سیدعلی میرافضلی در مقدمه کتاب «شش دفتر»، نوشته است: «کمتر پیش آمده است که تاریخ در قضاوت خود درباره افراد، بهویژه شاعران و هنرمندان به خطا رود و ناراست و نابحقی را بر کرسی عزت بنشاند و حق شایستگان را به فراموشی بسپارد...» اما همانطور که ایشان در ادامه اشاره کرده است، این قانون استثناهایی نیز دارد و محسن پزشکیان یکی از آن استثناهاست. مرحوم محسن پزشکیان از شاعران و هنرمندان انقلابی است که در سال‎‎های پیش از پیروزی انقلاب، با تحول روحی عمیقی که در او رخ داد، با سیل خروشان مردم مسلمان و انقلابی همراه شد و قلم و هنر خود را در خدمت باورها و آرمان‎‎های ملت خویش قرار داد. او در روزهای داغ مبارزات مردمی، اشعار بسیاری را در همنوایی با صدای خروشان ملت سرود و حتی گاهی بهصورت پنهانی وظیفه ساختن شعارهای مردم در راهپیمایی‎‎ها را نیز بر عهده گرفت. اما شگفت آنجاست که با این بیقراری و با وجود آثار ارزشمند بهجای مانده از وی، هیچگاه جایگاه ادبی او آنچنان که شایسته شاعری متعهد و توانمند است در اندازههای واقعیاش، شناخته نشد و بسیاری از علاقهمندان و دوستداران شعر انقلاب، تا دهه‎‎های بعد، هیچگاه حتی نامی از وی نشنیدند. اما از آنجا که پنهان ماندن چنین گوهر تابانی در لابهلای گرد و غبار زمان، کار آسانی نیست، در سال‎‎های اخیر با اقدام فرهنگستان زبان و ادب فارسی در انتشار کتاب«شش دفتر»، قدم‎‎های مهمی برای معرفی این چهره روشن ادبیات انقلاب برداشته شد.

از جمله کسانی که نقش مؤثری در معرفی و بازشناساندن مرحوم محسن پزشکیان بهجامعه ادبی کشور داشت، دکتر محمدرضا ترکی بود. همچنین دوست قدیمی مرحوم پزشکیان، محمد تمدن نیز در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نکرده... ما نیز در تهیه این چند مطلب ناقابل، سپاسگزار محبت این دو استاد گرانقدر هستیم.


نویسنده: محمدرضا وحیدزاده
مطالب مرتبط :
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
مخاطبین محترم؛
۱) کازرون نما، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
۲) طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
۳) چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
۴) در صورت وارد کردن ایمیل خود، وضعیت انتشار نظر به اطلاع شما خواهد رسید.
۵) اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.
مشاركت
آب و هوا و اوقات شرعی کازرون
آب و هوای   
آخرين بروز رساني:-/۰۶/۰۲
وضعيت:
سرعت باد:
رطوبت:%
°
كمينه: °   بیشینه: °
فردا
وضعيت:
كمينه:°
بیشینه:°
کازرون
۱۴۰۱/۰۲/۲۹
اذان صبح
۰۴:۳۷:۴۵
طلوع افتاب
۰۶:۰۸:۳۸
اذان ظهر
۱۳:۰۰:۲۲
غروب آفتاب
۱۹:۵۱:۱۲
اذان مغرب
۲۰:۰۸:۴۵