پایگاه خبری کازرون نیوز | kazeroonnema.ir

نام کتاب: سنت‌های کازرون
نام نویسنده: محسن پزشکیان
ناشر: زرینه
تاریخ انتشار: ۱۳۹۲
قیمت: ۶۰۰۰۰ ریال
تعداد صفحات: ۱۷۹
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
معرفی اجمالی:
«سنت‌های کازرون» به‌قلم محسن پزشکیان و به ‌کوشش سیده فرزانه پناهی در 9 فصل علاوه ‌بر «دیباچه» به بررسی «دولچه»، «ملکی»، «غذاهای کازرون»، «ترشی‌ها»، «رسوم»، «عقاید»، «طب سنتی» و «بازی‌ها» در شهرستان استان فارس پرداخته است. 

در دیباچه این کتاب به‌قلم سیده فرزانه پناهی آمده است: «پژوهش در سنت‌های کازرون، مجموعه‌ای پنج جلدی بود که با کمال تاسف از آن تنها مجلد دوم و پنجم آن، موجود و سه جلد دیگر مفقود شده است. جلد دوم از این مجموعه هم‌اینک پیش روی خوانندگان و جلد پنجم شامل ضرب‌المثل‌هاست که هنوز به عرصه چاپ نرسیده است.»

در آغاز بخش اصلی کتاب، نویسنده «دولچه» را معرفی می‌کند و می‌نویسد: «دولچه؛ ظرف آب قدیمی است که به شکل مخروط با سه‌پایه که روی زمین قرار دارد. جنس آن از پوست گوسفند و پایه‌های چوبی است.» در ادامه نیز به شرح و چگونگی ساخت آن می‌پردازد. بخش بعدی به گیوه ملکی اختصاص دارد.

در بخش غذاها، علاوه‌بر معرفی 18 غذای محلی این منطقه، شیوه پخت آن‌ها نیز به‌طور خلاصه آورده شده است، همچنین پنج نوع ترشی، 14 رسم از آداب و رسوم مردم کازرون، 44 گیاه و روش طب سنتی و 22 بازی و چگونگی اجرای آن در کتاب تشریح شده است.

این کتاب را محسن پزشکیان گردآوری کرده بود که با درگذشت وی به ‌کوشش فرزانه پناهی به‌چاپ رسید. «سنت‌های کازرون» با هدف حفظ و نگهداری واژگان خاص این سرزمین و آداب و رسوم و مثل‌های آن دوران تالیف شده است. این کتاب می‌تواند الگویی برای گردآوری فرهنگ عامه دیگر شهرستان‌های ایران باشد. پایان‌بخش کتاب نیز دربردارنده نقاشی‌های زنده‌یاد پزشکیان است.

زنده‌یاد محسن پزشکیان، نویسنده، شاعر، نقاش و هنرمند در سال 1326 در شهرستان کازرون متولد شد. خطاطی و نقاشی را در کودکی از پدرش آموخت. وی در مقطع کارشناسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تهران پذیرفته شد و هنگام اجرای نمایشنامه‌ای از سوی ساواک دستگیر شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، پزشکیان در مسیر قم، هنگامی که برای دیدار امام خمینی(ره) به این شهر می‌رفت در تصادفی درگذشت.

چاپ نخست «سنت‌های کازرون» به‌قلم محسن پزشکیان و به‌کوشش سیده فرزانه پناهی در 179 صفحه، شمارگان سه‌هزار نسخه و بهای 6 هزار تومان از سوی مرکز نشر زرینه به‌چاپ رسیده است.
موضوعات