پایگاه خبری کازرون نیوز | kazeroonnema.ir

به‌روز شده در: ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۵
کد خبر: ۳۹۰۸
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۸۸ - ۰۹:۲۶
در گفتگو با حجت الاسلام رضا صنعتي:
بنده اصلاً دوست ندارم کاری که به سرانجام نرسیده را تبلیغ کنم و همانطور که عرض کردم؛ دلیلی که باعث شد این مصاحبه را بپذیرم آن بود که شاید این مصاحبه باعث شود تا اسناد، مدارک و تصاویر بیشتری در اختیار ما قرار گیرد.
اگرچه نقش کازرون در روند انقلاب اسلامی ایران نقشی تأثیرگذار و انکار ناپذیر است و حضور فعالانه و موثر جوانان و اقشار مختلف مردم کازرون در نهضت ضد استبدادی و ضد طاغوتی نشان از گسترش ریشه های انقلاب مردمی امام خمینی (ره) در تمامی نقاط کشور داشت، با این حال نسل انقلاب و نسل موسوم به سوم حداقل در کازرون جز روایاتی سطحی و مقطعی و مناسبتی از حوادث و اسناد انقلاب اسلامی در شهری که به تعبیر مقام معظم رهبری - در سخنرانی در جمع مردم کازرون - " از لحاظ نشانه‏هاى عميق انقلابى، يكى از درخشان‌ترين شهرهاى فارس، بلكه سراسر كشور محسوب مي‌شود." چیزی را برای بازخوانی و شناسایی و کنکاش در مجموعه وقایع آن سالها ندارد.
 
حوادثی که طی 15 سال قیام و مقاومت به دست پدران و برادران و مادران و همشهریانشان رقم خورده است و تصویر کوچکی از آن توسط رهبر معظم انقلاب اینگونه روایت گردیده است که: "در پانزدهم خرداد، مردم كازرون جزو مردم شهرهائى بودند كه حضور برجسته و روشنى را از خود نشان دادند. در سال آخر مبارزات و نزديك پيروزى انقلاب هم جوانان كازرونى و مردم مؤمن اين ديار در مقابله‏ى با رژيم طاغوت آن چنان استقامتى، آن چنان قيامى از خود نشان دادند كه در ميان يازده شهرى كه در سرتاسر كشور در آنها حكومت نظامى اعلام شد، يكى شهر كازرون بود؛ اين خيلى اهميت دارد. در همان دوره هم باز كازرون شهدائى را تقديم كرد".

غیرتمندی جوانان کازرون این‌بار اما در پر کردن این خلع تاریخ نگاری کازرون بروز یافته است. کاری که شاید انتظار می‌رفت که توسط حماسه سازان شهر حماسه بسیار زودتر از اینها انجام پذیرد، اکنون باتلاش و کوشش تحسین برانگیز روحانی جوانی در شرف سرانجام است که در پیروزی بهمن 57 چند ماهی از تولدش بیش نگذشته بود؛ اما اکنون با گذراندن 31 بهار از زندگی خود، به عنوان یک پژوهشگر و محقق، تالیف دو کتاب ارزشمند را در کارنامه‌ي خود دارد و با تحقیق و پژوهشی جامع در سیر حوادث انقلاب اسلامی کازرون می رود تا تاریخ حک شده در سینه مبارزان سالهای 42 تا 57 را بر پیشانی کاغذ برای نسلهای آینده کازرون و ایران جاویدان سازد.

آنچه در پیش رو دارید حاصل گفتگویی اینترنتی با آقای رضا صنعتی روحانی کازرونی جوان، محجوب و متینی است که پروژه تحقیقاتی انقلاب اسلامی در کازرون را برای تدوین کتاب انقلاب کازرون به مراحل پایانی خود نزدیک می سازد.

جناب آقای صنعتی! همان گونه که اطلاع دارید اولین شماره فصلنامه راوی در آذرماه منتشر گردید. این نشریه تنها نشریه شهرستان است که به صورت تخصصی به موضوع فرهنگ پایداری و شهادت می پردازد.
 
باتوجه به اینکه انتشار دومین شماره آن مصادف با دهه مبارک فجر و جشن‌های سی و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی است، جای آن داشت که به حوادث سال‌های منتهی به بهمن 57 در کازرون و پایداری مردم این دیار در مبارزه با طاغوت هم پرداخته شود.
 
اگرچه تاکنون در طول سالهای مختلف خصوصاً دهه اخیر با توجه به فعالیت 4 نشریه در کازرون به صورت مناسبتی کارهایی در مورد بازخوانی حوادث و خاطرات برخی افراد از آن سالها شده اما خبردار شدیم که مطالعات و تحقیقات شما و تلاش برای جمع آوری اسناد و مدارک وقایع انقلاب 57 و قبل از آن کاری گسترده و ریشه‌ای تر از آنچه تاکنون دیده‌ایم می باشد.
 
حال با این مقدمه می خواستم برای شروع و باز شدن بحث از شما خواهش کنم اهداف این کار را به طور مبسوط برای خوانندگان تشریح نمایید.
 
بسم الله الرحمن الرحیم. در ابتدا لازم می‌دانم از شما و تمام دست اندرکاران نشریه‌ی راوی که تلاش مقدسی را برای ثبت فرهنگ پایداری و شهادت طلبی مردم مسلمان کازرون در مقاطع حساس تاریخ آغاز کرده اید تشکر کنم و توفیق همه دوستان را در انجام هرچه بهتر این رسالت از خداوند منان مسالت دارم. همچنين از توجه شما به اين موضوع تشكر مي‌كنم. اما در پاسخ به سئوال شما بايد عرض كنم كه هدف از این کار بیان دقیق و مستند بخشی از هویت کازرون برای جوانان و نسل‌های آینده است.

آیا تحقیقات شما یک کار هدفمند و برنامه ریزی شده بود یا صرفاً یک علاقه و کنجکاوی شخصی؟

نقش مردم کازرون در جریان پیروزی انقلاب اسلامی یک نقش برجسته و ویژه است. بنده چندین سال پیش، از اینکه کار هدفمند و برنامه ریزی شده‌ای براي ثبت وقایع، اسناد و خاطرات این حماسه صورت نمی‌گیرد ناراحت بودم لذا به برخی از افرادی که احساس می‌کردم؛ می‌توانند از عهده‌ی این کار برآیند پیشنهاد می‌دادم که یک چنین کاری را آغاز کنند اما پس از آنکه یک حرکت جدی را در این زمینه مشاهده نکردم به این فکر افتادم تا فرصت از بین نرفته و انقلابیون شهرستان در قید حیاتند جهت ثبت خاطرات آنها لااقل مصاحبه‌هايی را با آنان انجام دهم تا در یک فرصت بهتر با استفاده از اسنادی که در این زمینه وجود دارد به صورت یک کتاب منتشر شود.
 
با همین انگیزه مصاحبه‌ها آغاز شد و مدتي بعد مطالعات و گردآوری اسناد مربوط به انقلاب کازرون نیز آغاز گردید.
 
چندي بعد مرکز اسناد انقلاب اسلامی نیز اعلام کرد که طرح «انقلاب اسلامی در کازرون» آماده‌ي واگذاری به محققين است، بنده نیز طرح خود را به مرکز اسناد ارائه دادم که مورد تصویب آنها قرار گرفت.

ما در کازرون افراد انقلابی و دلسوز و اهل پژوهش و تحقیق فراوان داریم، با این حال همانگونه که فرمودید استقبالی از پیشنهاد شما نشد.
 
آیا شما هم قبول دارید که شاید دیگران فکر نمی‌کردند که اینقدر جای کار و وسعت تحقیق در این موضوع وجود دارد؟ و یا فکر می‌کنید که از دید آنها این مساله چندان اهمیتی برای یک کار پژوهشی نداشت؟

نه! از پيشنهاد استقبال مي‌شد و همه بر لزوم انجام يك چنين كاري تأكيد هم داشتند اما شايد به واسطه‌ي مشغوليت‌هاي ديگري كه اين افراد داشتند اقدامي جدي صورت نمي‌گرفت.
 
يا مثلاً يكي از دبيران تاريخ شهرستان كه بنده هم افتخار شاگردي ايشان را داشته‌ام و بيش از همه دوست داشتم اين كار توسط ايشان انجام بشود نقل مي‌كردند كه اقداماتي را براي انجام اين كار آغاز كرده‌اند اما برخي از افرادي كه مي‌بايست خاطرات خود را در اختيار ايشان بگذارند، حاضر به مصاحبه نشده‌اند!

در تکمیل سئوال قبلی من بفرمایید که شما هم قطعاً با مشغولیت هایی که دارید، چه ظرفیت هایی در کازرون و مجموعه حوادث آن سالها دیدید که این عرصه را برای کار انتخاب کردید؟

مردم کازرون تقریباً در تمام روزها و شرايط حساس انقلاب به صورت فعال در صحنه حاضر بوده اند، 9 شهید و تعدادی جانباز را در این حوادث تقدیم انقلاب کرده اند، کازرون جزو 11 شهری بوده که حکومت نظامی در آن برقرار شده، زندانیان سیاسی متعددی داشته، حوزه‌ی تأثیرگذاری برخی از شخصیت‌های انقلابی کازرون در سطح کشور بوده و حوادثی که در کازرون اتفاق افتاده در برانگیختن مردم در سطح کشور اثرگذار بوده و خبر برخی از این وقایع حتی در رادیوهای خارجی انعکاس می‌یافته است.
 
اینها به اندازه کافی به یک موضوع اهمیت و جذابیت می‌دهد تا هر محققی بتواند با پرداختن به آنها هویت شهر خویش را برای جوانان و نسل های آینده نشان دهد.
 
آقای صنعتی! فکر می‌کنم شما در بدو کارتان وبلاگی را با عنوان "شهر حماسه" راه اندازی کردید که به هر حال یک مقدار از نتایج کارتان را در آن وبلاگ برای علاقه مندان عرضه کردید.
 
حال می خواستم بپرسم که آیا این کار تحقیقاتی شما هنوز ادامه دارد یا خیر؟ چراکه اگر درست به خاطر داشته باشم آخرین به روزرسانی وبلاگ شهرحماسه به دی ماه یا بهمن ماه 87 بازمی گردد یعنی نزدیک به یک سال قبل.

بله! کار هنوز به پایان نرسیده است. شهرحماسه هم با این هدف راه اندازی شد تا نسبت به آغاز این کار اطلاع رسانی شود و یک پل ارتباطی برای افرادی که اسناد، مدارک و خاطراتی درباره ی انقلاب در اختیار دارند فراهم شود. بعد از اینکه سایت کازرون نما (www.kazeroonnema.ir) در تابستان 1387 راه اندازی شد، جای شهرحماسه را گرفت و تمام اسناد و مطالب آن به کازرون نما منتقل شد.

حاج آقا خروجی این کار به چه صورت عرضه می‌گردد؟ منظورم این است که شما قصد دارید یک بانک اطلاعات نرم افزاری ایجاد کنید یا صرفا یک آرشیو داشته باشید یا به دنبال انتشار آنها از طریق سایت یا نشریات مکتوب، کتاب و... هستید؟

هدف بنده انتشار کتابی درباره‌ی انقلاب اسلامی در کازرون است. برخی از دوستان هم ساختن یک مستند ویدئویی را دنبال می‌کنند. اگر زمینه و امکانات آن فراهم شود و مسئولان شهرستان حمایت کنند؛ می‌توان کار را در قالب‌های دیگر مثل راه اندازی یک نمایشگاه و مرکز اسناد دائمی مربوط به حرکت‌های حماسي و انقلابی مردم کازرون (از ابتدا تاکنون) دنبال کرد.

تحقيقات شما به صورت گروهی انجام شده یا انفرادی؟ منظور من این است که آیا یک تیم برای مطالعات و گردآوری اسناد و استخراج وقایع تشکیل شده یا به صورت انفرادی این کارها تنها توسط خودتان انجام گرفته است؟

تقریباً همزمان با کار بنده؛ عده ای از برادران دانش آموز که الآن همگی دانشجو هستند؛ دنبال ساخت یک مستند ویدئویی از انقلاب کازرون بودند لذا توافق کردیم که کار ضبط تصویری مصاحبه ها را این دوستان انجام بدهند که انصافاً تاکنون با پشتکار خود، بنده را در بخش ضبط ویدئویی اکثر این مصاحبه‌ها همراهی کرده اند.

من چند سئوال در ذهنم ایجاد شد. اگر اجازه بفرمایید قبل از ادامه سئوالات اصلی که آماده کرده بودم، آنها را هم بپرسم، چون فکر می کنم بحث جالبی شده.
 
اول اینکه انگیزه و محرک آنها چه چیز یا چه کسی بوده؟ دوم تا قبل از همکاری شما پیشرفت خاص و چشمگیری هم داشته‌اند؟ و در نهایت اینکه اکنون به صورت رسمی با هم به عنوان یک تیم کار می کنید و تا آخر قرار است با هم باشید یا محدوده همکاری شما به ضبط تصویری ختم می شود؟

اين دو كار؛ مستقل از هم هستند و همانطور كه عرض كردم تقريباً همزمان با يكديگر آغاز شده است. درباره‌ي انگيزه‌هاي اين دوستان و جرقه‌هايي كه باعث انجام چنين كاري در ذهن آنها شده بود نيز پيشنهاد مي‌كنم با خود اين عزيزان مصاحبه‌اي انجام بدهيد و از جزييات كار و اهداف آنها اطلاعات بيشتر و بهتري را كسب كنيد.

درباره توليد فيلم نيز پيشنهاد بنده به دوستان آن بوده كه مطالب و اسناد كتابي كه انشاءالله منتشر خواهد شد؛ مي‌تواند كمك خوبي براي فيلمنامه‌ي آنها باشد.

بازه زمانی که شما به بررسی حوادث و مبارزات در آن پرداخته اید بین چه سالهایی است؟
 
آیا تنها وقایع سال 57 را مد نظر داشتید یا به دنبال ریشه ها و جرقه های انقلاب در سالهای 42 هم بوده اید؟

تلاش بر آن بوده است که به تمام وقایع تاریخی و افتخارآمیز کازرون اشاره شود اما به صورت ویژه از سال 1342 تا چند سال پس از پیروزی انقلاب مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در سالهای بعد از انقلاب چرا؟

به هر حال بعد از پيروزي انقلاب تا تثبيت آن؛ حوادث مهمي در شهرستان اتفاق افتاده است كه بي‌توجهي به آنها نوعي نقص در تحقيق محسوب مي‌شود.

آیا قبل از شما در این زمینه کاری هم انجام شده یا به موازات شما اقدامی صورت می گیرد؟ (البته به جز آن گروه دانش آموزی) اگر پاسخ شما مثبت است، میزان بهره گیری شما از پژوهش های قبلی و میزان تعاملتان با افراد دیگری که در حال کار کردن هستند چه اندازه است؟

افرادی در قالب انتشار مقالات و خاطرات خود در نشریات شهرستان یا در قالب تحقیقات شخصی به بخش هایی از انقلاب اسلامی در کازرون پرداخته اند که تلاش شده است تا ضمن امانت داری از نتایج تحقیقات آنها نیز استفاده شود اما هیچ یک از این موارد از جامعیت کافی برخوردار نبوده اند.

شما در طول اجرای این کار به کمک چه نهادها و ارگانها و اداراتی اعم از دولتی و خصوصی نیاز پیدا کردید؟ و نوع استقبال، همکاری و مشارکت آنها در این کار چگونه بود؟
 
متاسفانه هنگام مراجعه به اکثر ادارات دولتی یا نهادهای مردمی شهرستان، اعلام می‌شد که چیزی از اسناد مربوط به انقلاب باقی نمانده و این اسناد یا از بین رفته و یا به مرکز استان ارسال شده است! البته همکاری برخی مراکز کشوری خوب بوده است.
 
شما پیگیر بوده اید که مثلاً به دنبال آنها تا مرکز استان بروید؟

بله! مثلاً اسناد فرمانداري به استانداري منتقل شده بود به همين دليل به آنجا مراجعه كردم. در استانداري نيز اعلام شد كه اين اسناد به سازمان اسناد ملي در تهران منتقل شده است. سازمان اسناد ملي نيز تاكنون اين اسناد را طبقه بندي و در معرض استفاده‌ي محققين قرار نداده است. البته اسناد قابل استفاده‌‌اي نيز در اين سازمان وجود دارد.

جناب صنعتی! تفاوت یک کار پژوهشی جامع و عمیق با یک تحقیق سطحی و کلیشه‌ای در پرداختن به تمامی ابعاد و زوایای تاریک و روشن مبحث مورد تحقیق است.
 
از سوی دیگر حضرتعالی و خوانندگان عزیز به خوبی می دانید که در جریان انقلاب گروههای مختلفی اعم از ملی گرا، گروههای موسوم به چپ (مثل مارکسیست ها)، مجاهدین خلق، گروههای موسوم به لیبرال ها، بچه های مذهبی و دانشجویان پیرو خط امام و در صدر آنها روحانیون و... مشارکت و همکاری داشتند و خوب بهتر می دانید که بعداز پیروزی انقلاب بسیاری از این گروه ها در سهم خواهی و قبضه کردن پیروزی ملت ایران، تفاوت دیدگاه ها و آرمان هایشان باعث جدایی و حتی تقابل آنها با انقلاب و نظام حاصل از آن گردید؛ حال من سئوالم را به دو بخش تقسیم می کنم:
 
اول اینکه دسته بندی طیف های مختلف در کازرون هم آیا همانند تهران و سایر شهرهای بزرگ درگیر انقلاب به همین گستردگی بوده؟ و دوم شما آیا در مطالعات و تحقیقاتتان به کارکردها و تاثیرگذاری همه گروههای درگیر پرداخته اید یا صرفا به گروههایی که همچنان به آرمانهای انقلاب وفادار بوده اند؟

البته دسته بندی‌های موجود در کازرون خصوصاً قبل از پیروزی انقلاب با دسته بندی‌های موجود در سطح کشور تفاوت‌هایی داشته است اما به هر حال در پیروزی انقلاب و مبارزه علیه طاغوت اشخاص و گروه‌های زیادی حضور داشته‌اند که لااقل پس از پیروزی انقلاب از گرایش های سیاسی متفاوتی برخوردار شده اند و حتی بعضی از آنها در برابر حرکت انقلاب ایستادند اما این دلیل نمی‌شود که ما نقش آنان را در پیروزی انقلاب انکار کرده یا نادیده بگیریم.
 
به اعتقاد بنده نادیده گرفتن نقش آنها تحریف تاریخ است همچنان که اغراق در نقش افراد ديگر نيز همین حکم را دارد.

بنده فقط این نکته را به شما بگویم که در جهت تلاش برای به دست آوردن روایتی از انقلاب کازرون که قرابت بیشتری با واقعیت داشته باشد با افراد متنوع و شايد متضادي از جهت گرايش‌هاي فكري يا سلايق سياسي مصاحبه شده است.
 
به نظر مي‌رسد اگر این کار انجام نمی‌شد ممکن بود بسیاری از جزییات این حوادث اصلاً به ثبت نمی‌رسید یا اگر هم مواردی از آن ثبت می‌شد احتمالاً ناقص و یک طرفه بود.

مشخصاً با چه افرادی صحبت و گفتگو داشته اید؟

در انقلاب اکثریت مردم كازرون نقش داشته اند اما تلاش ما بر آن بوده است تا افرادی که نقش محوری در مدیریت انقلاب داشته اند را شناسایی و با آنها مصاحبه کنیم.
 
تعداد افرادی که با آنها مصاحبه شده و از اقشار مختلف مردم با گرایش های مختلف فکری و سیاسی هستند؛ زیاد است اما ترجیح می‌دهم فعلاً از کسی نام نبرم.

آيا كار مصاحبه‌ها به پايان رسيده است؟

نه! هنوز چند نفري هستند كه مصاحبه با آنها انجام يا تكميل نشده است.

دایره تحقیقات شما منحصراً محدود به اقدامات درون شهرستانی است یا به نقش و تأثیرگذاری و فعالیت شخصیت ها و دانشجویان کازرونی در تهران و یا سایر شهرها از جمله شیراز هم پرداخته اید؟

گرچه این تحقیق به منظور بیان و تحلیل حوادث انقلاب اسلامي در کازرون انجام شده است اما انشاءالله به مواردی از نقش کازرونی ها در دیگر شهرها و در سطح کشور نیز اشاره خواهد شد.

آیا طیف‌های مختلف نظر مثبتی نسبت به کار شما داشتند و آیا استقبال و همکاری آنها مورد رضایت و نظر شما بوده؟

در اين رابطه اگر از خود آنها سئوال شود بهتر است اما بنده از همكاري آنها راضي هستم.
 
آقای صنعتی اکنون شما چه اندازه اسناد و مدارک و چند ساعت مصاحبه جمع آوری کرده اید؟
 
و اگر بخواهید منصفانه قضاوت کنید، خود شما میزان اهمیت و ارزش آنها را چه میزان ارزیابی می کنید؟

اسناد و مدارک جمع آوری شده شامل مواردی متعددی چون اسناد دولتي، اسناد ساواک، شهربانی و دادگستری، اسناد وزارت خارجه، اخبار و گزارش های روزنامه‌های داخلی و رادیوهای خارجی، اطلاعیه‌های مردمی و حکومتی، فیلم راهپیمایی مردم کازرون، عکس‌های مربوط به تظاهرات مردم کازرون، نوارهای کاست مربوط به راهپیمایی‌ها و اشعار مردم و سخنرانی‌های آن زمان و... می‌شود.
 
به عنوان نمونه تاکنون بیش از هزار قطعه عکس از راهپیمایی‌ها و تجمعات مردم کازرون جمع آوری شده است و بیش از 100 ساعت مصاحبه انجام گرفته که به نظرم هر مصاحبه جداي از استفاده‌اي كه از آن در متن كتاب مي‌شود؛ به صورت مستقل نيز قابل انتشار است.

آیا اسناد و مدارک دیگری هم هست که از وجودش اطمینان داشته باشید اما شما نتوانسته اید بدان دسترسی داشته باشید یا صاحب آن حاضر به همکاری باشما نشده؟
 
پیش از پیروزی انقلاب چون کازرون ساواک نداشته است، اسناد و مدارک مربوط به انقلاب در شهربانی نگهداری می شده است. پس از تصرف شهربانی توسط مردم این اسناد و مدارک که حجم زیادی داشته است با دو وانت بار به منزل دو نفر از انقلابیون منتقل می شود و پس از تشکیل سپاه به آنجا منتقل می گردد.
 
سرنوشت این اسناد بعد از انتقال به سپاه مشخص نیست! بعضی می گویند اسناد به اداره اطلاعات منتقل شده است اما اداره اطلاعات کازرون هم می گوید که در اداره ی آنها اسنادی در این رابطه وجود ندارد.
 
رییس اداره اطلاعات کازرون قول پی گیری این مساله را داده بود که تاکنون خبری نشده است! اگر این حجم زیاد از اسناد پیدا شود کمک بسیاری زیادی خواهد بود. از طرف دیگر تاکنون به پرونده بسیاری از زندانیان سیاسی قبل از انقلاب در دادگستری فارس دسترسی نیافته ایم که امیدواریم که پس از پی گیری به نتیجه برسیم.
 
همچنین مطمئن هستم که بسیاری از همشهریان بخشی از اسناد، عکس ها، نوارهای کاست، اطلاعیه ها و اسناد مربوط به انقلاب را نزد خود نگهداری می کنند که دلیل بنده برای انجام این مصاحبه درخواست از تمام این عزیزان برای امانت دادن این اسناد بوده است.
 
این اسناد را به کجا باید تحویل بدهند؟

این اسناد را می توانند به دفتر انتشارات سلمان فارسي در قم (صندوق پستي 37185-588) ارسال كنند. حتي اگر به اصل اسناد نياز داشته باشند ما بعد از کپی یا اسکن کردن آنها، اصل سند را به صاحبان آنها برمی‌گردانیم. همشهريان عزيز همچنين مي‌توانند از طريق سايت «كازرون نما» و ايميل آن يا پست الكترونيكي خود بنده (sanati.reza@gmail.com) اطلاعات، اسناد و يا پيشنهادهاي خود را ارسال كنند.
 
خود شما از روند پیشرفت فعلی کار راضی هستید و حضرتعالی نقاط قوت و ضعف کارتان را چه چیزی می دانید؟ و آیا اهداف ترسیم شده مطابق آنچه که در ابتدای این گفتگو تشریح کردید تحقق یافته یا خیر؟

به نظرم ديگران بايد درباره نقاط ضعف و قوت كار البته پس از انتشار اثر قضاوت كنند. اما به نظرم مي‌رسد سكونت بنده در شهر مقدس قم گرچه از يك طرف شرايط برقراري ارتباط با مراكز و شخصيت‌هايي كه در قم، تهران و... هستند را به شكل بهتري فراهم آورده است اما همينكه اغلب ايام سال را در كازرون حضور ندارم و این کار را در کنار مشغولیت‌های علمی، فرهنگی و ساير فعاليت‌هاي خود دنبال مي‌كنم، مقداري از سرعت كار كاسته است. نگرانی ديگر من دست نیافتن احتمالی به اسنادی است که عرض كردم.

شما تا کجا می خواهید ادامه دهید؟ منظورم این است که تا کی پروژه را برای اعلام نتیجه این پیگیری‌ها و دست یافتن به اسناد باز نگه می‌دارید؟

الان كار مراحل پاياني خود را طي مي‌كند، تايپ اغلب مصاحبه‌ها و اسناد انجام پذيرفته، اين مصاحبه را نيز به عنوان آخرين اطلاع رساني‌ها نسبت به كار انجام دادم، نگارش بخش‌هايي از كتاب نيز انجام شده است اما وقت دقیقی را براي پايان كار نمی‌توانم مشخص کنم. شما دعا کنید که خداوند به ما توفیق و حیات بدهد تا این کار هرچه زودتر تمام شود.

فکر نمی‌کنید لازم باشد باز هم دوستان دیگری را که هم فراغت بیشتری دارند و هم مقیم کازرون هستند به همکاری دعوت کنید؟
 
قطعاً افراد توانا و علاقمند در کازرون زیاد است که حتی ممکن است با خود شما هم آشنایی و رفاقت داشته باشند.

بنده از هر نوع كمكي استقبال مي‌كنم. اساساً اطلاع رساني نسبت به كار به همين دليل صورت گرفته است. افرادي بوده‌اند كه به ذهنم رسيده؛ در بخش‌هايي از اين كار مي‌توانند بنده را ياري كنند لذا به صورت خاص از آنها درخواست كمك كرده‌ام. اگر شما نيز افرادي را مي‌شناسيد كه مي‌توانند در جهت افزايش كيفيت كار كمكي بكنند به بنده معرفي كنيد.

آیا اطلاع دارید که مشابه چنین کاری در شهرهای دیگر با وسعت و ظرفیت مساوی کازرون انجام گرفته یا نه؟

الآن از طرف مرکز اسناد انقلاب اسلامی و برخی مراکز دیگر که در زمینه تاریخ فعالیت می‌کنند کتابهایی درباره انقلاب اسلامی در برخی از شهرها منتشر شده است يا مثلاً از جمله شهرهايي كه در رديف كازرون بوده‌اند مي‌توان به جهرم اشاره كرد كه ظاهراً آن نيز در مرحله تحقیق است.

آیا در روند تحقیق خودتان خاطره یا موضوع جالبی دارید که بیان آنرا مفید بدانید؟

خاطرات بسیار زیاد است اما خاطره اي را بيان مي كنم که با هدف اين مصاحبه سازگار است و آن اين‌كه از طریق یکی از دوستان مطلع شدم؛ یکی از اعضای انجمن اسلامی بازاریان تعداد زیادی از نوارهای مربوط به سخنرانی ها و راهپیمایی‌های دوران انقلاب را در اختیار دارد.
 
به همین دلیل به منزل ایشان رفتم تا درباره‌ی امانت گرفتن آن نوارها با ایشان صحبت کنم. وقتی موضوع را مطرح کردم ایشان گفتند تا ده روز پیش این نوارها را در اختیار داشته‌اند اما چون احساس کرده اند که این نوارها بی مصرف مانده، بر روی آنها سخنرانی های رادیو معارف را ضبط کرده اند!
 
وقتی این حرف را زدند افسوس؛ تمام وجود بنده را گرفت و گفتم کاش ده روز زودتر مراجعه کرده بودم. ایشان هم وقتی اهمیت موضوع را فهمیدند از پاک کردن آنها اظهار پشیماني كردند!

حاج آقا صنعتی در پایان اگر مطلبی هست که در خلال گفتگوی دوستانه ما بدان پرداخته نشد و فکر می کنید نیاز به بیان است بفرمایید.

بار دیگر از تمام همشهریانی که هرگونه سند و تصویری مربوط به انقلاب کازرون را در اختیار دارند عاجزانه تقاضا دارم با امانت دادن آنها به ما اسناد خود را ماندگار کنند.
 
بنده اصلاً دوست ندارم کاری که به سرانجام نرسیده را تبلیغ کنم و همانطور که عرض کردم؛ دلیلی که باعث شد این مصاحبه را بپذیرم آن بود که شاید این مصاحبه باعث شود تا اسناد، مدارک و تصاویر بیشتری در اختیار ما قرار گیرد.
 
پس خواهش بنده از همشهریان این است که اسناد خود را براي ما ارسال کنند و مطمئن باشند؛ اسنادشان صحیح و سالم به آنها باز خواهد گشت و اگر قابل انتشار باشد به نام آنها منتشر خواهد شد.
 
بنده اين كار را متعلق به شهرستان مي‌دانم اما گاهي احساس مي‌كنم كه افرادي تصور مي‌كنند اگر مثلاً فلان سند يا فلان عكس خود را در اختيار اين كار قرار دهند چيزي از وجود آنها كم خواهد شد! لذا تأكيد بنده بر آن است كه اسناد به نام صاحبان آنها منتشر مي‌شود.

بنده بازهم از اینکه وقت خودتان را به ما دادید و در این گفتگوی مجازی جذاب به سئوالات ما با حوصله پاسخگو بودید کمال تشکر را دارم و به سهم خودم آرزو می کنم که در این کار نیز موفق و پیروز باشید و ما شاهد سومین کتاب ارزشمند و پرفروغتان باشیم.

بنده نيز از توجه شما و نشريه‌ي وزين راوي تشكر مي‌كنم و اميدوارم اين نشريه بتواند حماسه‌هاي مردم كازرون در طول تاريخ را به بهترين شكل به جوانان و نسل‌هاي آينده اين ديار منتقل كند.
 
 
 
نویسنده: علي بحراني
مطالب مرتبط :
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۲
هومن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۴ - ۱۳۸۸/۱۲/۰۱
0
0
ضمن عرض سلام و خسته نباشيد به شما .مي خواستم به شما اطلاع بدهم كه در حدود سال 70 بود كه تحقيقي در باره انقلاب اسلامي در كازرون از سوي آقاي مطهري زاده با اسناد و مدارك خوبي انجام گرفته بود.در آن زمان كه وي تهران بودند ميگفتند قصد دارند آن را به چاپ برسانند ولي در كتابهاي وي هنوز به چاپ نرسيده است.خواستم اگر مقدور است مجله راوي با ايشان نيز مصاحبه اي داشته باشند تا از تحقيقات وي نيز باخبر شويم .
srwttxtr
|
United States
|
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۱
0
0
20
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
مخاطبین محترم؛
۱) کازرون نما، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
۲) طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
۳) چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
۴) در صورت وارد کردن ایمیل خود، وضعیت انتشار نظر به اطلاع شما خواهد رسید.
۵) اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.
مشاركت
آب و هوا و اوقات شرعی کازرون
آب و هوای کازرون  
آخرين بروز رساني:۱۳۹۸/۰۶/۲۵
وضعيت:آفتابي
سرعت باد:۵ km/h
رطوبت:۲۲%
۲۴°
كمينه: ۲۳°   بیشینه: ۳۸°
فردا
وضعيت:صاف
كمينه:۲۵°
بیشینه:۲۵°
کازرون
۱۳۹۸/۰۶/۲۵
اذان صبح
۰۵:۲۸:۱۵
طلوع افتاب
۰۶:۴۸:۱۷
اذان ظهر
۱۲:۵۸:۵۱
غروب آفتاب
۱۹:۰۷:۴۷
اذان مغرب
۱۹:۲۳:۴۶