پایگاه خبری کازرون نیوز | kazeroonnema.ir

کد خبر: ۱۸۱۵۰
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۵

دشت برم زیبا و دوست داشتنی، این نفسگاه و ریه های تنفسی کازرون، این یگانه تصفیه خانه هوای شهر ما، دیروز[جمعه 18 مردادماه 98] بازهم تنش در آتش جهل ما سوخت. خدا می داند چقدر بلوط های هزار ساله نابود شدند و چقدر لانه پرنده سوخت و چند تا سنجاب کباب شدند و... . نمیدانم چرا این قصه را پایانی نیست، چرا وقتی پای در دامان طبیعت می نهیم ساده ترین اصول گردشگری را رعایت نمی کنیم... . این روزهای داغ تابستان باید خیلی بیش از گذشته مراقب بود؛ نتیجه سهل انگاری می شود از دست رفتن یک سرمایه بزرگ چند هزار ساله. هستند هزاران شهر و خیلی استان های دیگر در ایران که آرزوی یک چنین موهبتی را دارند، ولی متاسفانه ما قدر این گوهر گرانبها را نمی‌دانیم.

وه که چه امانت داران خوبی هستیم!!!

از دشت ارژن که به سوی شیراز می رویم تا خود شمال و جنگلهای انبوهش دیگر چشممان به سرسبزی و طراوت نخواهد افتاد. میدانید یعنی چه؟ یعنی اینکه ما خیلی خوش اقبال بوده ایم که این چنین نعمتی را خدا به شهر و دیار مان ارزانی داشته، شهری پر از تاریخ، پراز آب و رودخانه و چشمه و دریاچه، شهری پر از جنگل، پر از بلوط، بنه و بادام. خیلیهایش را که از دست داده ایم و به خاطره ها فرستاده ایم؛ همین اندک دارایی باقی مانده را هم می خواهیم دود هوا کنیم؟ انگار راستی راستی کمر به نابودی خود بسته ایم. انگار واقعاً داریم خود زنی می کنیم؛ انگار فراموش کرده این که این ها همه امانت اند نزد ما، و باید سالم به دست آیندگانش برسانیم. این است رسم امانت داری؟ وه که چه امانت داران خوبی هستیم. می شود باز بذر بلوط کاشت، می شود باز به انتظار باران نشست، می شود باز رویش جوانه ها را از دل خاک دید، اما پنج قرن یا بیشتر باید زمان بگذرد تا باز هم جنگل، جنگلی بشود که باید باشد. به این سادگی نیست که امروز بسوزانیم و فردا برویانیم. همیشه گفته اند ویرانی خیلی ساده است؛ اما آبادانی سخت و طاقت فرساست. خیلی بناها و کاخ ها که عمر بشر به پایش ریخته شده تا برپا گردد به چشم بر هم زدنی فرو می‌ریزد. کاخ زیبای طبیعت هم از این قاعده مستثنی نیست. دریاچه پریشان کاخ مداین شهر ما بود، آیینه عبرت بود، فرو ریختیم آن را؛ اما انگار عبرت نگرفتیم. طبیعت هزاران سال در خود پیچیده و با خود در آمیخته تا این چنین زایشی کند اما ما اشرف مخلوقات؟؟!! به راحتی یک آب خوردن همه ی جنبش و خیزش و کوشش طبیعت را بر باد فنا میدهیم.


نویسنده: محمودرضا پولادی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
مخاطبین محترم؛
۱) کازرون نما، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
۲) طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
۳) چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
۴) در صورت وارد کردن ایمیل خود، وضعیت انتشار نظر به اطلاع شما خواهد رسید.
۵) اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.
مشاركت
آب و هوا و اوقات شرعی کازرون
آب و هوای کازرون  
آخرين بروز رساني:۱۳۹۹/۰۸/۰۹
وضعيت:آفتابي
سرعت باد:۴ km/h
رطوبت:۲۷%
۱۵°
كمينه: ۱۵°   بیشینه: ۲۸°
فردا
وضعيت:آفتابي
كمينه:۱۵°
بیشینه:۱۵°
کازرون
۱۳۹۹/۰۸/۰۹
اذان صبح
۰۴:۵۵:۰۳
طلوع افتاب
۰۶:۱۵:۳۶
اذان ظهر
۱۱:۴۷:۳۳
غروب آفتاب
۱۷:۱۷:۵۷
اذان مغرب
۱۷:۳۴:۲۶
تازه‌هاي سايت
پربازدید ها