پایگاه خبری کازرون نیوز | kazeroonnema.ir

به‌روز شده در: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۷
کد خبر: ۱۷۸۶۶
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۸
40 سالگی انقلاب:
وزیر کازرونی ارتباطات دولت نهم با اشاره به اینکه در منطقه خشت شهرستان کازرون به دنیا آمده است گفت: در منطقه ما بسیاری از دانش‌آموزان به شکل پا برهنه به مدرسه می‌آمدند و این وضعیت تا سال ۵۴ و ۵۵؛ یعنی چند سال قبل از انقلاب هم ادامه داشت. اگر حیات رژیم قبل ادامه پیدا می‌کرد، شاید آن پابرهنگی هنوز هم ادامه داشت. کما اینکه در ۵۷ سال حکومت پهلوی هیچ تغییری نکرد.

به گزارش کازرون نما، محمّد سلیمانی، وزیر اسبق ارتباطات و نماینده سابق مجلس گفت: من در منطقه‌ای محروم در شهرستان کازرون به نام خشت به دنیا آمدم و تا سال ۴۶ در دبستان بودم؛ دبستانی که در سال ۱۳۰۶ ایجاد شده بود. در واقع این دبستان ۴۰ سال وجود داشت و هیچ ارتقائی نیافته بود. اگر انقلاب نمی‌شد، این مدرسه همان حالت را داشت؛ چون الان هم دقیقاً چهل سال از انقلاب گذشته است.

وی با بیان اینکه تمام کوچه‌ها و جادّه‌های بین شهر ما تا شیراز جادّه خاکی بود و کتل‌های خیلی سختی وجود داشت، خاطرنشان کرد: این جادّه را انگلیسی‌ها در جنگ جهانی اوّل درست کرده بودند و تا سال ۵۲ و ۵۳ که اصلاحاتی انجام شد و بعد هم نیمه‌تمام ماند، هیچ تغییری نکرده بود و بعد از انقلاب این جاده توسعه پیدا کرد و آسفالت شد. اگر رژیم گذشته ادامه می‌یافت، فکر می‌کنم آن کتل‌ها هنوز هم به قوّت خود باقی بود.

نماینده سابق مجلس، توصیف فضای دوران قبل از انقلاب را اینگونه ادامه داد: در منطقه ما، بسیاری از دانش‌آموزان به شکل پا برهنه به مدرسه می‌آمدند و این وضعیت تا سال ۵۴ و ۵۵؛ یعنی چند سال قبل از انقلاب هم ادامه داشت. اگر حیات رژیم قبل ادامه پیدا می‌کرد، شاید آن پابرهنگی هنوز هم ادامه داشت. کما اینکه در ۵۷ سال حکومت پهلوی هیچ تغییری نکرد. آب آشامیدنی بهداشتی اصلاً وجود نداشت و به یاد دارم که به دل کوه می‌رفتیم دو بشکه آب پر می‌کردیم و سوار بر الاغ به روستا برمی‌گشتیم.

سلیمانی با بیان اینکه در حال حاضر اکثر روستاهای ایران دارای آب و برق هستند، افزود: علاوه بر آب و برق، روستاهای ما جادّه آسفالت دارند و دسترسی‌شان به مراکز شهرستانی  از طریق جادّه آسفالته امکان‌پذیر شده و این تحوّلی است که در دنیا بی‌نظیر است.

وی با اشاره به دوران تحصیل خود در خارج از کشور، گفت: در آنجا بارها شاهد بودم که می‌گفتند سیاست محرومیت‌زدایی‌ ایران پس از انقلاب، یکی از موفقیت‌ها و جهت‌گیری‌های دقیق و صحیح بوده و هست. این یک واقعیت غیر قابل انکار است

روایت وزیر کازرونی ارتباطات دولت نهم از زادگاهش در پیش از انقلاب

وزیر ارتباطات دولت نهم به دوران وزارت خود اشاره کرد و خاطرنشان کرد: در آن زمان، روستاها از وجود خدمات بانکی محروم بودند و یکی از کارهایی که انجام دادیم، این بود که  پست بانک را موظف کردیم که در روستاها حضور پیدا کند و با یک حرکت، ظرف یکی دوسال، بیش از ده هزار روستا دارای پست بانک شدند؛ البته مخابرات و پست به کمک آمدند و الان شما به روستاها که بروید می‌بینید خدمات بانکی و اینترنتی وجود دارد. چنانچه الان رژیم شاهنشاهی سر کار بود، این روستاها هنوز در پشت کوه قرار داشتند و برای ارتباطات باید شرایط سختی را طی می‌کردند.

"منطقه ما قبل از انقلاب، ۲۸ پارچه روستا بود که الان تبدیل به دو شهر شده است. در سال ۵۲ من اولین نفری بودم که دانشگاه قبول شدم؛ این خبر مثل توپ صدا کرد و همه می‌گفتند پسر فلانی دانشگاه شیراز قبول شده است؛ درواقع قبولی در دانشگاه یک آرمان دست‌نیافتنی بود؛ آن هم پنج سال قبل از انقلاب. الان آن منطقه دو واحد دانشگاه پیام نور دارد؛ همچنین دانشگاه علمی- کاربردی و آزاد نیز آنجا شعبه دارند و این تحولی است که بعد از انقلاب در حوزه علم و دانش صورت گرفته است. الان در آن منطقه، افراد برجسته‌ای که در حد دانشمند هستند و در مرزهای دانش قدم می‌زنند تعداد قابل توجهی است؛ بعد از انقلاب، دریچه‌ای برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر به روی محرومین  باز شد".

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با بیان اینکه هرکس بی‌انصاف نباشد و مقایسه تطبیقی انجام دهد، متوجه می‌شود که چه تغییراتی پس از انقلاب رخ داده، اظهار داشت: سیاست دولت خبیث پهلوی وابستگی به دولت آمریکا بود. زمانی که در کازرون در پایه هشتم درس می‌خواندم، معلّم زبان‌مان آمریکایی بود؛ این‌ها به عنوان سپاه صلح آمده بودند و ماهی چند هزار دلار پول می‌گرفتند، امّا احتمالاً اقدامات جاسوسی و کارهای دیگری انجام می‌دادند.

سلیمانی ادامه داد: اسرائیلی‌ها در کشاورزی ایران نفوذ کرده بودند و نمی‌گذاشتند مردم رشد کنند. با پیروزی انقلاب، دست همه این‌ها قطع شد و الان اگر به این مناطق نگاه کنید می‌بینید که از نظر کشاورزی هم پیشرفت کرده‌اند اگرچه با مشکل آب و کمبود بارش باران روبه‌رو هستند که بحث دیگری است.

نماینده سابق مجلس، نیمه دوم اظهارات خود را به آسیب‌شناسی دوران پس از انقلاب اختصاص داد و با طرح این سؤال که آیا ما می‌توانستیم بهتر از الان باشیم؟ گفت: ما حتماً می‌توانستیم بهتر از الان باشیم.

سلیمانی ادامه داد: ما با یک دولت سازندگی مواجه بودیم که متأسفانه کارگزاران از داخل آن بیرون آمدند و رفتند به دنبال پر کردن کیسه و جیب خودشان؛ افرادی که قبل و بعد از انقلاب «یک لا قبا» بودند، اکنون هر کدام ثروت‌های چند صد میلیاردی دارند؛ این یک ضعف است و اگر کسی مثل خلخالی الان حضور داشت، حتماً این‌ها را پای میز محاکمه می‌کشاند.

وی با انتقاد از حذف جهاد سازندگی به عنوان نهادی که در خدمت انقلاب و محرومین بود، گفت: همان‌هایی که جهاد سازندگی را منحل کردند الان مسئول محیط زیست کشور هستند. این‌ها ضعف‌هایی است که وجود دارد و موجبات نارضایتی مردم را فراهم کرده است.

سلیمانی ادامه داد: نارضایتی مردم از نظام نیست؛ بلکه می‌گویند همان جهاد سازندگی و همان تحولی که بعد از انقلاب شکل گرفت، باید ادامه پیدا می‌کرد. ما الان با قومی به اسم اصلاح‌طلب مواجه شده‌ایم که برخی از آن‌ها سکولار هستند؛ برخی از آن‌ها که تندرو هستند و برخی دیگر به دنبال منفعت شخصی خود هستند و سیری‌ناپذیرند.

"مردم چرا ناراحت هستند؟ برای اینکه می‌بیننند دور میز دولت کسانی نشسته‌اند که ثروت‌های چند صد میلیارد تومانی دارند و این‌ها بیست سال پیش چنین ثروتی نداشتند. ما باید حق را به مردم بدهیم. نگرانی مردم از این دولتمردان است نه از نظام. این تفکیک را الحمدلله مردم به خوبی انجام می‌دهند و می‌دانند وقتی کسی حدود بیست شرکت دارد و بعد وزیر راه می‌شود و شرکت‌هایش در همان زمینه فعالیت می‌کنند، خب باید نگران بشوند. نگرانی مردم از اتفاقی است که افتاده و اگر اصلاح نشود بیشتر هم خواهد شد".

نماینده سابق مجلس افزود: مردم می‌گویند اگر قرارگاه خاتم‌الانبیا نبود که پرچم سازندگی در کشور پرچم را به دست گرفته، وضعیت سازندگی در کشور چه می‌شد؟ مردم نگران هستند و می‌گویند برخی ارگان‌ها چه‌کار می‌کنند که مثل جنازه‌های بی‌خاصیت حضور دارند و هیچ کمکی به مستضعفین نکرده‌اند.

سلیمانی، شفافیت دریافتی مدیران برخی ارگان‌ها را مورد تأکید قرار داد و گفت: این ارگان‌ها، دریافتی مدیران‌شان را روی سایت بگذارند؛ چه اتفاقی می‌افتد؟ دریافتی‌شان را اعلام کنند نه حقوق؛ مردم دیگر سرشان کلاه نمی‌رود و تفاوت این دو را خوب می‌دانند.

عضو جبهه پایداری با بیان اینکه قوه قضائیه باید پرچمدار عدالت در کشور باشد، اظهار داشت: آیا قوه قضائیه واقعاً این پرچم را برداشته است؟ نه؛ این برداشت مردم است. بروید  از مردم سؤال کنید که آیا پرچم عدالتخواهی دست قوه قضائیه است؟ به نظرم بالای نود درصد می‌گویند نه. در صورتی که اسم اینجا دادگستری و عدالت‌خانه است و نماد ترازو را قرار داده‌اند.

سلیمانی تصریح کرد: اگر این نگرانی‌های مردم را رفع نکنیم، مقایسه‌های انحرافی و برخی دروغ‌ها را قالب می‌کنند و به جامعه تحویل می‌دهند؛ مثلاً می‌گویند قبل از انقلاب دلار هفت تومن بوده و حالا به بالای ده هزار تومان هم می‌رسد؛ خب نباید گذاشت مغالطه‌هایی از این دست انجام بشود و عده‌ای فریب بخورند.

"توصیه من این است که فضا را باز کنید تا مردم حرف بزنند؛ همه بگویند و بگوییم و مردم خواسته‌هایشان را از دولت مطرح کنند. مردم نمی‌توانند بپذیرند یک نماینده مجلس ۳۰میلیون تومان در ماه پول بگیرد. این را خودشان می‌گویند. این‌ها در ذهن مردم نمی‌گنجد. البته قبل از انقلاب، نماینده مجلس ثروتمند اوّل کشور محسوب می‌شد؛ هرچند نمایندگی قبل از انقلاب حالت انتصابی داشت ولی بالاخره مردم نگران هستند که انقلاب‌شان از دست نرود و در آن مسیری که حضرت امام و مقام معظّم رهبری گذاشته‌اند،  قرار داشته باشد".

سلیمانی با بیان اینکه چرا زندگی مسئولین مانند حضرت امام و مقام معظّم رهبری نیست، گفت: چرا برخی از آن‌ها گرفتار دنیا و پول و طلا و سرمایه شده‌اند؟ چرا شمال شهر نشین شده‌اند؟ این چراها، درد دل مردم است و باید این‌ها را اصلاح کنیم. با این حال باید برای جامعه توضیح بدهیم که این چیزها ذات انقلاب نیست و انقلاب با این‌ها مخالف است؛ بیانات امام و رهبری وجود دارد و سبک زندگی‌شان مشخص است. مردم نگران این هستند که نوه امام اسب‌سواری می‌کند. اسب‌سواری در همه کشورها به عنوان یک ورزش سوپرلوکس مشهور است؛ خب وقتی این‌ها را می‌بینند نگران می‌شوند

وی افزود: دوستان عزیزی که در این حوزه‌ها هستند باید این مسائل را تذکر بدهند و کسانی که مسئولیتی دارند و حرف شنوی از آن‌ها وجود دارد، داخل میدان بیایند و کمک کنند که خدای ناخواسته در ذهن مردم اینطور جا نیفتد که قبل از انقلاب بهتر بود؛ نه!  اگر رژیم شاهنشاهی بود، الان منطقه ما پابرهنه‌هایش چند برابر شده بود و گرفتاری‌ها ادمه داشت.

 


نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۷
0
0
همان‌هایی که جهاد سازندگی را منحل کردند الان مسئول محیط زیست کشور هستند. احسنت
نوذری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
0
0
قسمتی ازاظهارات جناب سلیمانی رامطالعه کردم.ولی این اظهارات وتحلیل درشان ومنزلت وجایگاه یک وزیرنیست
من اظهارات ایشان رادررابطه بامحرومیت قبول دارم اگه قراراست کارنامه دورژیم مقایسه وکالبد شکافی شود باید منصفانه وبی طرفانه باشد
حداقل شاید بتوان گفت زمانی که رزیم پهلوی ازسال 1300حدودقدرت رادردست گرفت قبل از اون درکشورهیچ کارعمرانی وزیرساختی وجودنداشت ازجاده مخابرات دانشگاه ومدارس به سبک جدید اب لوله کشی وبرق وبیمارستان وبهداشت ورادیو وحتی ماشین شاید بسیارکم راه آهن وبانک بطورهیچ اثاری از ابادانی وعمران وتوسعه وجود نداشت وحتی نیروی انسانی ماهروتحصیل کرده ای نیز وجود نداشت .وتمام زیربناها وتوسعه ها درزمان حکومت پهلوی بناشده حداقل مدرسه ای درمنطقه محروم خشت آن زمان وجودداشته ایشون باپای برهنه دران تحصیل کرده وبه عنوان اولین فرد به دانشگاه قبول شده
این رامی خواستم خدمت وزیر سابق عزیز عرض کنم درزمان پیروزی انقلاب تمام زیربنای عمران وتوسعه پایگزاری شده بود زیرساختهای توسعه پایه گذاری وایران درزمان انقلاب ازبسیاری کشوری همسایه مثل ازنظرزیرساختی وپیشرفت جلوتربود ازجمله ترکیه وعربستان وحتی از کشوری مثل کره شمالی مالزی سنگاپوربسیارپیشرفته تربود وداشت خودش رابرای رقابت باکشورهای اروپاییاماده می کرد
الان بعداز چهل سال عمرانقلاب مادرردیف کشوری مثل افغانستان جایگاهمان سقوط کرده است
جناب سلیمانی بزرگوارتحلیل ومقایسه شما بسیارناشیانه ویاواقعابسیارمغرضانه است که ادم قابل تامل است که یک وزیرمملکت اینگونه قضاوت می کند وشاید هم علت عقب گرد کشوردراین چهل سال به وجود افرادی مثل شمابوده است که سکان اجرایی کشور راداشته است
البته بنده منکرفعالیت سازندگی چهل ساله نیستم ولی این اعتقاددارم که اگرمسیولان اجرایی کشوردراین چهل سال افراد کاردان وباتجربه وشایسته وماهربود شاید مادرردیف زاپن وکره بودیم واعتقادراسخ دارم اگه حکومت گذشته استمرارمی یافت از لحاظ پیشرفت وابادانی وتوسعه بدون اغراق اززاپن وکره وکشورهای اروپایی جلوتربودیم
حداقل حضرت ازتحصیلات ابتدایی تادانشگاهی وکسب شغل وتخصصت رامدیون ان حکومت هستی واگربدون قطع اگراون حکومت هم نبود شاید من وجنابعالی وسایرین هنوز الفبای نوشتن راهم یادنگرفته بودیم
قطعا دردوران گذشته به غیراز توسعه سیاسی وازادی های سیاسی ومدنی دربخش عمران وابادانی کارنامه بهتری از دوران چهل ساله دارند وازنظر ازادی سیاسی هم اوضاع چندان فرقی هم نکرده
جناب سلیمانی بزرگوار باهمه این اوضاع واختلاف برداشت باشما شمارادوست داشته وبه عنوان یه محلی دوستتان دارم
باتشکر
نوذری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۹
0
0
ازاشتباهات تایپی معذرت می خوامکره جنوبی مدنطراست که کره شمالی نوشته شده
خلیلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
0
0
با عرض سلام و ارادت محضر همه عزیزان و خسته نباشید خدمت استاد بزرگوار خودم دکتر سلیمانی . مطالب فوق کاملا منطقی و از روی درک واقعی و عمیق انگاشته شده است . وی از نخبگان جامعه علمی و از پیشکوستان عرصه مدیریت هستند .بدون هر گونه مبالغه ای کشور امروز به چنین مدیرانی به شدت نیازمند است . ای کاش امثال سلیمانی ها که اهل تقوا و دلسوز نظامند امروز در جایگاه مدیریت کشور قرار می گرفتند تا کشور را این وضع نجات می دادند . امروز کشور ما نیازمند مدیر جهادی و انقلابی است . برای ایشان و مدیران دلسوز انقلاب آرزوی سربلندی و عزت روز افزون مسالت دارم . من اااله توفیق
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
مخاطبین محترم؛
۱) کازرون نما، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
۲) طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
۳) چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
۴) در صورت وارد کردن ایمیل خود، وضعیت انتشار نظر به اطلاع شما خواهد رسید.
۵) اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.
مشاركت
آب و هوا و اوقات شرعی کازرون
آب و هوای کازرون  
آخرين بروز رساني:۱۳۹۸/۱۱/۲۸
وضعيت:رعد و برق پراكنده
سرعت باد:۵ km/h
رطوبت:۳۷%
۱۴°
كمينه: ۱۱°   بیشینه: ۱۸°
فردا
وضعيت:ابري
كمينه:۱۲°
بیشینه:۱۲°
کازرون
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
اذان صبح
۰۵:۲۱:۳۴
طلوع افتاب
۰۶:۴۱:۳۰
اذان ظهر
۱۲:۱۷:۵۷
غروب آفتاب
۱۷:۵۳:۳۶
اذان مغرب
۱۸:۰۹:۵۶
تازه‌هاي سايت
پربازدید ها