پایگاه خبری کازرون نیوز | kazeroonnema.ir

کد خبر: ۱۶۹۲۲
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۳
دکتر مصیب امیری خبر داد:
مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت : بزودی با اعتباری بالغ بر 100 میلیون ریال مطالعه بازنگری حریم چهار طاقی بالاده آغاز می گردد .

به گزارش کازرون نما به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری اظهار کرد: چهار طاقی بالاده به شماره ثبتی 312 به تاریخ 21 آبان 1317 متعلق به دوره ساسانی است که در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون در دهستان جره قرار گرفته است. این آتشکده، چهار طاق بزرگی است که هر ضلع آن بیش از 14 متر طول دارد و در قله یک بلندی مشرف به رودخانه جره قرار گرفته است. بر این بلندی بقایای متعدد ساختمان هایی وجود دارد که نشان می دهد این جا محل شهری قدیمی بوده است

طرح مطالعات بازنگری حریم چهار طاقی بالاده کازرون آغاز می شود

وی افزود: آتشگاه یا آتشکده یا همان چهار طاق محل نگه داری آتش و مکان تشریفات مذهبی عمومی و نیایش بوده است. به جز سه آتشکده بزرگ دوران ساسانی، آتشکده های زیادی در سراسر کشور وجود دارد. آتشکده جره در نزدیکی جاده شاهی قرار گرفته و بسیاری بر این عقیده اند که یکی از چارطاق های اربعه ی معروف است که توسط مهرنارسه، یکی از قدرتمندترین شخصیت ها در میان بزرگان عصر ساسانی بنا نهاده شده است. مصالح این چهار طاقی از ملات و سنگ تشکیل شده است
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در پایان عنوان کرد: انجام مطالعات بازنگری حریم چهار طاقی بالاده به منظور تعیین حریم بر اساس قوانین و مقررات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با حضور کارشناسان این اداره کل و کارشناسان پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی بیشاپور آغاز می گردد.

نویسنده: سرویس تاریخ
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
مخاطبین محترم؛
۱) کازرون نما، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
۲) طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
۳) چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
۴) در صورت وارد کردن ایمیل خود، وضعیت انتشار نظر به اطلاع شما خواهد رسید.
۵) اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.
مشاركت
آب و هوا و اوقات شرعی کازرون
آب و هوای   
آخرين بروز رساني:-/۰۶/۰۲
وضعيت:
سرعت باد:
رطوبت:%
°
كمينه: °   بیشینه: °
فردا
وضعيت:
كمينه:°
بیشینه:°
کازرون
۱۴۰۳/۰۳/۱۰
اذان صبح
۰۴:۳۰:۱۸
طلوع افتاب
۰۶:۰۳:۵۶
اذان ظهر
۱۳:۰۱:۳۳
غروب آفتاب
۱۹:۵۸:۱۱
اذان مغرب
۲۰:۱۶:۰۶