پایگاه خبری کازرون نیوز | kazeroonnema.ir

به‌روز شده در: ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۶
کد خبر: ۱۶۷۶۶
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۷
فرماندار کازرون در اولین نشست انتخاباتی با خبرنگاران:
به مناسبت فرا رسیدن ایام سرنوشت ساز کشور در خصوص انتخابات و با توجه به جلب مشارکت حداکثری مردم در این سرنوشت، اولین نشست خبری فرماندار شهرستان کازرون در رابطه با پنجمین انتخابات شوراهای شهر و روستا و دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در محل فرمانداری کازرون با حضور سیدکمال علوی فرماندار، یداللهی مسئول حراست فرمانداری و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش کازرون نما به نقل از علی گلچین و داوود کشاورز خبرنگار، در ابتدا سیدکمال علوی فرماندار کازرون ضمن عرض تسلیت شهادت امام موسی کاظم علیه السلام و سالروز تاسیس سپاه پاسداران عنوان داشت: خبرنگار چشم بینای مردم است که باید در این عرصه بزرگ ملی به یاری مردم بیاید و با روشنگری صادقانه و غیر جانبدارانه در این فضا خدمت کند.

وی خاطر نشان کرد: به لطف خدا و با همکاری صورت گرفته در سطح شهرستان، امروز هیئت های اجرایی و نظارت بر دو انتخابات در شهر کازرون شکل گرفته اند و خوشبختانه اولین مرحله بررسی صلاحیت ها انجام شد و نتایج نیز از صبح شنبه در اختیار داوطلبین قرار گرفت. همچنین در مجموع در شهرهای شش گانه شهرستان کازرون، پس از انصراف یکی از دواطبین، مجموعا تعداد 176 نفر داوطلب کاندیداتوری شورای شهر شدند که از این آمار 87 نفر در شهر کازرون، 32 نفر شهر قائمیه، 20 نفر شهر بالاده، 11 نفر شهر نودان، 10 نفر شهر کنارتخته و 16 نفر شهر خشت به عنوان متقاضی داوطلب کاندیداتوری پنمجمین دوره انتخابات شورای شهر ثبت نام کردند.

علوی افزود: بلافاصله پس از اتمام ثبت نام ها، مراحل قانونی از جمله استعلام چهارگانه از نهادهای مشخص شده در قانون صورت گرفت.

فرماندار کازرون با تاکید بر اینکه دو انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر و روستا باید باحضور پرشور و حداکثری مردم برگزار شود عنوان داشت: سرنوشت 4 ساله آتی کشور در این ماه رقم خواهد خورد؛ لذا بر اساس جمعیت شهرهای 6 گانه شهرستان، در شهر کازرون شورای 7 نفره و در سایر شهرها، شوراهای 5 نفره تشکیل خواهد شد؛ به طوری که براساس قانون در روستاهایی که جمعیت آنها بالای 1500 نفر باشد، شوراها با 5 عضو تشکیل خواهند شد و روستاهایی با کمتر از این جمعیت دارای شورای روستایی سه نفره خواهند بود.

وی با اشاره به آمار مربوط به بخش بالاده گفت: این بخش با 73 روستا که دو روستای آن بالای 1500 نفر جمعیت دارد، 457 نفر به عنوان متقاضی کاندیداتوری شورا برای 71 روستای زیر 1500 نفر و 10 تیره عشایری ثبت نام کرده اند و در ادامه افزود در بخش مرکزی نیز 10 روستای بالای 1500 نفر، 56 روستا با جمعیت زیر 1500 نفر و 4 تیره عشایری حد نصاب داوطلب برای تشکیل شورا را داشته اند و مجموعا 398 نفر داوطلب کاندیداتوری در این مرحله از انتخابات شده اند .

رد صلاحیت 19 نفر از نامزدهای انتخابات شوراهای شهرستان کازرون / برخی با استفاده از یک میز خطابه از یک شخص دفاع میکنند

فرماندار کازرون در رابطه با بخش چنارشاهیجان که 167 داوطلب کاندیداتوری روستاها را داشته است بیان کرد: 3 روستا بالای 1500 نفر جمعیت و 22 روستا نیز با جمعیت هایی کمتر از 1500 نفر متقاضی تشکیل شورا شده اند که  در این بخش تیره عشایری متقاضی تشکیل شورا نداشته ایم .

در ادامه این مقام مسئول عنوان داشت: در بخش کوهمره نودان تنها یک روستا با جمعیت 1500 نفر وجود داشته است که تعداد داوطلبین کاندیداتوری آن به حد نصاب جهت تشکیل شورا رسیده اند و تعداد 21 روستای دیگر با جمعیتی پایین تر بدون هیچ تیره عشایری تشکیل شورا خواهند داد و در مجموع در این بخش بدون احتساب داوطلبین کاندیداتوری شورای شهر، تعداد 131 نفر جهت حضور در انتخابات روستاها داوطلب شده اند .

وی در رابطه با بخش خشت نیز گفت: 69 داوطلب از 14 روستای این بخش که یکی از روستاهای آن جمعیتی بالغ بر 1500 نفر و یک تیره عشایری نیز دارد، متقاضی و داوطلب کاندیداتوری شورای روستا شده اند .

علوی آمار و ارقام بخش کنارتخته و کمارج را هم بیان کرد و گفت: در این بخش 14 روستا با جمعیتی کمتر از 1500 نفر شرایط تشکیل شورا را دارند که در همین راستا تعداد 84 نفر متقاضی کاندیداتوری شورای روستاها در این بخش شده اند .

فرماندار کازرون گفت: متاسفانه در حال حاضر تعداد 44 روستای شهرستان فاقد شورا هستند که در بخش های بالاده 17 روستا، مرکزی 12 روستا، چنارشاهیجان 5 روستا، نودان 5 روستا، خشت یک روستا و کنارتخته نیز 3 روستای فاقد شورا و دهیاری وجود دارد و امورات مردم تاکنون توسط شورای بخش ها اداره شده است و خوشبختانه در این دوره از انتخابات شوراها، حدنصاب داوطلبین برای تشکیل شورا در همه ی روستاهای شهرستان را داشته ایم و این حضور صددرصدی مردم نشانگر امید مردم به شرایط موجود است که برای ساختن آینده دیار خود به صورت گسترده احساس تکلیف کرده اند و وارد صحنه شده اند .

رد صلاحیت 19 نفر از نامزدهای انتخابات شوراهای شهرستان کازرون / برخی با استفاده از یک میز خطابه از یک شخص دفاع میکنند

علوی در ادامه بیان آمارها گفت: در مجموع کل داوطلبین شهر و روستا 1482 نفر هستند که از این تعداد 176 نفر از داوطلبین متقاضی کاندیداتوری شورای شهرهای 6 گانه شهرستان و تعداد 1306 نفر دیگر نیز متقاضی کاندیداتوری شوراهای روستاها و تیره های عشایری هستند .

فرماندار کازرون گفت : در قانون مواردی دیده شده است از جمله اینکه هیات های اجرایی اجازه دارند حتی در روستاها نیز علاوه بر دریافت گواهی عدم سوء پیشینه، ار مراجع 4 گانه برای داوطلب خاصی استعلام بگیرند و در مواردی نیز این اقدام بر اساس قانون صورت گرفته است و هیچ جای اعتراضی وجود ندارد .

وی با اشاره به مطالب منتشره در برخی رسانه ها گفت: در بررسی صلاحیت ها هیچ شخصی بر اساس سلیقه سیاسی و شخصی رد یا عدم احراز صلاحیت نخواهد شد، بلکه بر اساس بند های قانونی مندرج در مواد 26 تا 29 قانون انتخابات صلاحیت ها مورد بررسی قرار می گیرد؛ به طوری که در برخی موارد محکومیت های کیفری وجود داشته است که بعضا متقاضی، گواهی عدم سوء پیشینه نیز دریافت کرده است و ما با استعلام از مراجع چهار گانه این موضوع را بررسی کرده ایم .

فرماندار کازرون افزود: مواردی از عدم احراز صلاحیت ها و ردصلاحیت ها نیز مربوط به مدارک افراد است که برخی مدرک تحصیلی، پایان خدمت و یا مدارک دیگری را ارایه نکرده اند .

وی در رابطه با آمار مربوط به بررسی صلاحیت ها گفت: در کل شهرهای شش گانه شهرستان تعداد 4 نفر در هیات اجرایی صلاحیت‌شان احراز نشد و در مرحله بعد از آن، هیات نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز 15 نفر دیگر را تائید صلاحیت نکرد که در مجموع 19 نفر تائید صلاحیت نشده اند. ولی متاسفانه برخی با استفاده از یک میز خطابه از یک شخص دفاع میکنند درحالی که طبق قانون حق اعتراض برای کسانی که صلاحیتشان تائید نشده است وجود دارد و می توانند در مراجع فرادست پیگیر حقوق خود باشند، نه اینکه عده ای پیش قضاوت و قضاوت عجولانه کنند تا افکار عمومی مردم خدشه دار شود .

فرماندار کازرون با بیان اینکه قانون فصل الخطاب است گفت: ما نمی توانیم به خاطر اعتراض برخی، علت عدم احراز و یا رد صلاحیت افراد را اعلان کنیم که در این صورت با آبروی افراد بازی خواهد شد. همچنین اگرچه دسترسی به لیست ثبت نام شدگان برای برخی نهادها وجود دارد، اما من به عنوان رئیس هیات های اجرایی  اجازه ندادم اسامی و لیست داوطلبین و یا تائید صلاحیت نشده ها به دست کسی بیافتد.

علوی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برخی به چه حقی و بر اساس چه مجوزی نام ردصلاحیت شده‌گان را در برخی محافل بر زبان می آورند و این موضوع جای نگرانی دارد که امیدواریم رسانه ها با تلاش خود فضای موجود را  تلطیف کنند .

فرماندار کازرون درخصوص برنامه ریزی های صورت گرفته در هیات های اجرایی برای تعیین تعداد شعب و محل های مربوطه عنوان کرد: در هیات اجرایی کازرون تصمیم گرفته شد در همه ی روستاهایی که قرار است شورا تشکیل شود یک حوزه انتخابی شکل بگیرد .

وی گفت: با توجه به بحث هزینه ها و امکانات و بر اساس توافق شورای نگهبان و وزارت کشور، مقرر شده است در روستاهایی با جمعیت کمتر از بیست خانوار شعب اخذ رای سیار حضور داشته باشد که اجازه توقف 3 ساعته هم دارند و در روستاهایی با خانوار بیشتر، شعبه ثابت اخذ رای مستقر شود و در صورت حضور متقاضیان رای گیری، این ساعت تا پایان اخذ رای از همه کسانی که در شعبه حضور داشته اند باید ادامه پیدا کند .

فرماندار کازرون با ارایه آماری در خصوص شعب اخذ رای در سطح شهرستان عنوان داشت: در بخش مرکزی 78 شغبه اخذ رای که 39 تای آن شعب ثابت شهری در کازرون است و تعداد 13 شعبه ثابت روستایی و دو شعبه سیار شهری و همچنین 24 شعبه اخذ رای سیار روستایی وظیفه جمع آوری آراء مردم در هر دو انتخابات را برعهده دارد، در بخش بالاده مجموعا 46 شعبه اخذ رای شامل 4 شعبه ثابت شهری، 5 شعبه ثابت روستایی و 37 شعبه سیار روستایی، در بخش کوهمره نودان از 21 شعبه اخذ رای تعداد 2 شعبه ثابت شهری، 11 شعبه ثابت روستایی و 8 شعبه سیار روستایی، در بخش کنارتخته 15 شعبه اخذ رای که 7 شعبه شهری و 2 شعبه ثابت روستایی و همچنین 6 شعبه اخذ رای سیار روستایی، در بخش خشت نیز از مجموع 2 شعبه، 9 تای آن شعبه شهری ثابت، 3 شعبه روستایی ثابت و 8 شعبه سیار و در بخش قائمیه 33 شعبه اخذ رای که 16 شعبه ثابت شهری، 8 شعبه ثابت روستایی و 6 شعبه سیار روستایی وجود دارد .

علوی مجموع شعب اخذ رای در سطح شهرستان را 213 شعبه معرفی که  77 شعبه ثابت شهری، 2 شعبه سیار شهری، 42 شعبه ثابت روستایی و 92 شعبه سیار روستایی اقدام به اخذ آراء مردم در انتخابات آتی خواهند نمود .

فرماندار کازرون در پایان نشست خبری خود در خصوص نحوه برگزاری انتخابات، خبر از برگزاری انتخابات به صورت تمام الکترونیکی برای اولین بار در کازرون داد و خاطر نشان کرد: در استان فارس 10 شهرستان این دوره انتخاباتشان به صورت تمام الکترونیک خواهد بود. همچنین این مقام مسئول در خصوص نحوه تبلیغات ستادهای انخاباتی عنوان داشت که از سوی کمیته امنیتی و اجرایی انتخابات شهرستان کازرون کلیه دستورالعمل های اجرایی در این رابطه به کاندیدای این دوره ابلاغ شده است که در صورت عدم رعایت این قانون برخورد های لازمه انجام خواهد شد .

همچنین سید کمال علوی در پایان ضمن تشکر از حضور اصحاب رسانه یادآور شد: وظیفه خبرنگاران درخصوص تهیه گزارش این است که عین مطالب را پوشش دهند، به طوری که انصاف در گفتار و کردار جزء رسالت خبرنگاری است .

نویسنده: علی گلچین
مطالب مرتبط :
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
مخاطبین محترم؛
۱) کازرون نما، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
۲) طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
۳) چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
۴) در صورت وارد کردن ایمیل خود، وضعیت انتشار نظر به اطلاع شما خواهد رسید.
۵) اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.
مشاركت
آب و هوا و اوقات شرعی کازرون
آب و هوای کازرون  
آخرين بروز رساني:۱۴۰۰/۰۲/۰۱
وضعيت:تمام ابري
سرعت باد:۶ km/h
رطوبت:۳۰%
۲۲°
كمينه: ۲۱°   بیشینه: ۳۳°
فردا
وضعيت:نيمه ابري
كمينه:۲۲°
بیشینه:۲۲°
کازرون
۱۴۰۰/۰۲/۰۲
اذان صبح
۰۵:۰۵:۵۳
طلوع افتاب
۰۶:۲۹:۵۹
اذان ظهر
۱۳:۰۲:۲۸
غروب آفتاب
۱۹:۳۴:۱۲
اذان مغرب
۱۹:۵۰:۴۶
تازه‌هاي سايت
پربازدید ها