پایگاه خبری کازرون نیوز | kazeroonnema.ir

کد خبر: ۱۶۰۷۱
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۲
توسط هیأت باستان شناسی سرمشهد:
هیأت باستان شناسی دشت سرمشهد واقع در شهرستان کازرون، ساختار مدیریت آب و آبرسانی مانند قنات، کانال، آبراهه، سد، بند برکه، آب انبار و آسیاب را شناسایی و بررسی کرد.

به گزارش کازرون نما، این مطلب را پارسا قاسمی سرپرست هیأت بررسی باستان شناسی دشت سر مشهد فارس و دانشجوی دکتری باستان شناسی دانشگاه سوربن پاریس، فرانسه اعلام کرد.

او افزود: بررسی باستان شناسی دشت سر مشهد به منظور پی بردن به الگوهای زیستی و چشم انداز محوطه های دوره ساسانی و آغاز دوره اسلامی منطقه انجام گرفت.

ساختار آبیاری دوره ساسانی در دشت سرمشهد کازرون بررسی شد

وی با اشاره به تشکیل تیم بررسی باستان شناختی سرمشهد از باستان شناسان، زمین شناسان، آب شناسان و ریخت شناسان، گفت: نتیجه یک ماه مطالعات باستان شناسی در این دشت میان کوهی جنوب غرب فارس، بررسی و شناسایی محوطه های باستانی متعلق به دوره ساسانی و آغاز اسلامی بود.

این باستان شناس در رابطه با پیشینه کاوش در این محوطه یادآور شد که پیش تر در سال 1385 و 1389 محوطه های استقراری متعدد شهری و روستایی در این مکان توسط اینجانب شناسایی شده بود.

سرپرست هیأت بررسی باستان شناسی دشت سرمشهد افزود: اما در این فصل عوامل شکل گیری این محوطه ها، الگوهای ایجاد شهرها و روستاها و معماری آنها، سیستم مدیریت آب و کشاورزی مورد توجه قرار گرفت.

قاسمی استفاده از عکس های ماهواره ای جدید، عکس های هوایی قدیمی مربوط به دهه 30 و 40، عکس های کرونا و گوگل را ابزار مهمی در تشخیص و شناسایی محوطه ها ی یاد شده اعلام کرد.

به گفته وی، استفاده از تمامی عکس های قدیم و جدید سبب شد موقعیت بسیاری از ساختارها و فیچرهایی که امروزه براثر فعالیت های کشاورزی و عمرانی دستخوش تغییرات شده اند شناسایی شوند.

ساختار آبیاری دوره ساسانی در دشت سرمشهد کازرون بررسی شد

او اظهار داشت: استفاده از روش های نوین به کار گرفته شده به بازسازی الگوهای زیستی، شهرسازی، کاربری زمین، تغییر و تحولات اقتصادی و فرهنگی اتفاق افتاده در این دشت کمک خواهد کرد، که در آینده نتایج تکمیلی آن منتشر خواهد شد.

این باستان شناس افزود: نتایج این بررسی نشان می دهد که در دوره های ساسانی و آغاز دوره اسلامی دشت سرمشهد به طور چشمگیری مسکونی شده و تراکم استقرارها در این دوره ها نشان دهنده افزایش جمعیت در این ناحیه است.

سرپرست هیأت بررسی باستان شناسی دشت سرمشهد گفت: در این بررسی، آثاری متعدد در سرمشهد در ارتباط با ساختار کشاورزی و مدیریت آب و آبرسانی مانند قنات، کانال، آبراهه، سد، بند، برکه، آب انبار و آسیاب شناسایی شد.

او افزود: محوطه های متعددی در ارتباط با کشاورزی آبی شناسایی شدند که از دوره ساسانی تا پایان قرن 7 هجری مورد استفاده بوده اند.

قاسمی با اشاره به بررسی سازه ها و ساختارهای متعددی در ارتباط با راه های ارتباطی بین دو یا چند محوطه یا فرا منطقه ای اظهار داشت: محوطه هایی هم مانند قلعه و برج دیده بانی در ارتباط با تامین امنیت استقرارها و راه های ارتباطی شناسایی شدند.

دشت سرمشهد به فاصله 25 کیلومتری جنوب غربی کازرون و 14 کیلومتری غرب فراشبند واقع شده و بخش عمده آن در محدوده جغرافیایی شهرستان کازرون قرار دارد. طول این دشت در حدود 50 کیلومتر و عرض آن 10 کیلومتر است.

ساختار آبیاری دوره ساسانی در دشت سرمشهد کازرون بررسی شد

جهت آن جنوب شرقی - شمال غربی است و از کوه سرخ و کوه تاپو در انتهای شمالی غربی دشت سرمشهد شروع شده و تا پهناپهن درجنوب شرقی همین دشت ادامه دارد. این دشت امروزه متشکل از چندین روستا به نامهای سرمشهد، تل سامان، حسین آباد، خنگ سوار، قنات باغ، خلجی و پهناپهن است.

پروژه بررسی باستان شناسی دشت سر مشهد با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام گرفت

 

نویسنده: سرویس تاریخ
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
مخاطبین محترم؛
۱) کازرون نما، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
۲) طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
۳) چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
۴) در صورت وارد کردن ایمیل خود، وضعیت انتشار نظر به اطلاع شما خواهد رسید.
۵) اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.
مشاركت
آب و هوا و اوقات شرعی کازرون
آب و هوای کازرون  
آخرين بروز رساني:۱۳۹۸/۰۳/۲۶
وضعيت:آفتابي
سرعت باد:۳ km/h
رطوبت:۱۵%
۲۹°
كمينه: ۲۹°   بیشینه: ۴۱°
فردا
وضعيت:آفتابي
كمينه:۲۸°
بیشینه:۲۸°
کازرون
۱۳۹۸/۰۳/۲۶
اذان صبح
۰۴:۲۷:۰۴
طلوع افتاب
۰۶:۰۲:۵۰
اذان ظهر
۱۳:۰۴:۳۳
غروب آفتاب
۲۰:۰۵:۰۷
اذان مغرب
۲۰:۲۳:۱۹