مسیر نجات پریشان

بهمن ماه سال 1395 خداوند بارانی را بر ما ارزانی داشت که چشم انتظارش بودیم. باران رحمتی که زمین را سیراب کرد و ای کاش به شکرانه نعمتش راهی برای ذخیره این نعمت وافر اندیشیده بودیم. افسوس که شکر گزارش نبودیم تا تالابی را که مایه فخر زمین و زمان بود کمی رنج زدایی کنیم.

مسیر نجات پریشان

یکی از روان آب های بیخک جروق با فاصله کمتر از 5 کیلومتر تا دریاچه پریشان وجود کانال های قدیمی حاشیه جاده فرایند انتقال آب به دریاچه را تسهیل خواهد بخشید.

آبریز تالاب پریشان جدا از اینکه چشمه سارهایی را به خدمت گمارده بود شامل روان آبهایی بوده که از کوهسارهای اطراف جاری می شدند. عکس و فیلم ضمیمه حجم بارندگی و آبدهی سه روان آب را به تصویر کشیده است که فاصله ای کمتر از 5 کیلومتر تا تالاب پریشان دارند و اگر همتی گمارده بودند پریشانی پریشان را برهم می زدیم.


مسیر نجات پریشان روان آب های اطراف دریاچه پریشان که با کمترین هزینه قابلیت انتقال به تالاب پریشان را دارند

سازگاری آب های جاری دشت های فوق به جهت جنس خاک با دریاچه پریشان مانع از تغییر فاحش اکولوژیکی در تالاب خواهد شد و معایب انتقال آب از زمین های پایین دشت را به همراه نخواهد داشت. اما با آنکه بیش از 5 ماه از بارش این لطف الهی می گذرد، هنوز اقدامی برای جبران مافات گذشته و ارائه راهکارهای لازم برای کنترل و بهره برداری از این نعمت خدادای ارائه نشده است. بی شک آیندگان به ما لعن و نفرین خواهند فرستاد. آخر ما آینده آنان هم به تاراج برده ایم؛ اهمیت احیای تالاب پریشان را درک نکرده ایم و نمی دانیم با اکو توریست و باشگاه ورزش های آبی می توان الگوی اشتغال کشاورزان منطقه را آنگونه متحول ساخت تا خودشان چاه های مجازشان را پلمپ کنند، غیر مجازش جای خود دارد.

مسیر نجات پریشان

مسیر نجات پریشان: مسیر انتقال سه روان آب به دریاچه پریشان حجم آبدهی هر روان آب در بارندگی بهمن  95  کمینه آبدهی30 متر مکعب بر ثانیه  بیش از 2 هفته

روزگاری نه چندان دور ده ها قایق و صدها صیاد روزیشان را از بستر پریشان طلب می کردند و عاشقان تالاب لختی بر جوار آن در سایه سار درختان سر به فلک کشده اش گذر عمر را به نظاره می نشستند. شاید خداوند نعمت بارانش را این سال بیشتر ارزانی مان داشت؛ با اندکی درایت می توان شادی را به تالاب بازگرداند و پرواز، فلامینگو را به نظاره نشست.


نویسنده: اصغر فخاری
بهار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۵
0
0
میگم با این همه گرفتاری خوب حواست به همه جا هستا