همه مبادلات ما باید پنهان باشد
به گزارش کازرون نما، همزمان با سفرجواد اوجی، وزیر نفت ایران به کربلا، وزیر برق عراق اعلام کرد بدهی‌های ایران را پرداخت می‎کنند. عادل کریم، وزیر برق عراق در نشستی خبری در کربلا تاکید کرد: با دولت توافق کردیم که بدهی های ایران را پرداخت کنیم. 

فریدون عباسی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص صادرات برق از ایران به عراق گفت: مصرف برق در ایران زیاد است و به همین دلیل نمی‎توانیم صادرات برق زیادی داشته باشیم. اما وقتی می خواهیم دیپلماسی انرژی که زیر مجموعه دیپلماسی اقتصادی است را پی بگیریم باید خوش حساب باشیم. 

او در ادامه توضیح داد: اگر تصمیم گرفتیم برق صادر کنیم، نباید به خاطر مسائل داخلی، برق آنها را قطع کنیم. آنها می خواهند روی ما به عنوان یک شریک پایدار حساب بکنند. به همین دلیل باید به مردم بگوییم که ما نیاز به تامین ارز داریم و به همین دلیل روند صادراتی ادامه می‌یابد و به همین دلیل باید صبر داشته باشیم که ممکن است منجر به دو ساعت خاموشی در روز شود. 

عباسی اشاره کرد که ما باید به طرف خارجی نشان دهیم، می‌تواند به ما اعتماد کند. زیرا ما به دنبال تامین ارز هستیم.

نماینده مردم کازرون در مجلس در خصوص چگونگی دریافت بدهی ایران از عراق گفت: اینکه عراق چگونه می‌خواهد پول ایران را بدهد نیاز به یک مذاکره دو طرفه دارد. ممکن است ما نیاز به تهاتر کالایی داشته باشیم که عراق به جای پرداخت پول آن را تامین کند. 

عضو کمیسیون انرژی در ادامه تصریح کرد: مردم باید به دولت و مسئولین اعتماد کنند تا آنها در مذاکرات نوع دریافت پول برق را حل کنند. یعنی وزیر خارجه و وزیر نیرو ممکن است در نهایت برای تهاتر معامله کنند. 

نماینده مجلس یازدهم در پایان خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی ما نیاز به عملکرد پیچیده دارم چرا که غربی‌ها که دم از شفافیت و آزادی می زنند دیکتاتور و پنهانکار هستند. پس ما در مقابل آمریکایی‌ها باید کاملاً پیچیده عمل کنیم. همچنین کشورهای دیگر را هم در حفظ اطلاعات مبادلاتی با ایران با خود همراه کنیم.