چطور توانستند شهر سفید را به خاک سیاه بنشانند؟/ یک شهر باستانی را در سکوت از بین بردند و صدای کسی در نیامد + فیلم
 حسن ظهوری ــ‌ آن زمان که بافت‌های تاریخی یزد و کرمان و اصفهان و کاشان و حتی شیراز زبانزد بود و مورد توجه قرار می‌گرفتند، جایی در ایران، در شهر کازرون، بافت تاریخی ارزشمندی که حتی گفته می‌شود المان‌های آن از دوره ساسانی به جای مانده، رو به نابودی بود. بافتی که هرگز مطالعات درستی روی آن انجام نشد و تخریب آن ناگهان شتابی گرفت که طی دو دهه گذشته، بخش‌های بسیار زیادی از آن در هم کوبیده شد.

کازرون را شهر سفید می‌نامیدند. خانه‌های آن به سنت معماری عهد ساسانی، همیشه یکدست سفید ساخته می‌شد. از آن خانه‌های سفید فقط خاکستری باقی مانده است. از آن ردپای کهن تاریخی، هیچ نشانه‌ای نمانده و هرچه باقی مانده هم در شرف تخریب است. هر روز خبرهای نگران‌کننده‌ای از بافت تاریخی کازرون به گوش می‌رسد.

پژوهشگران تلاش می‌کنند تا باقی مانده این بافت تاریخی حفظ شود اما کاری بسیار دشوار است. وقتی نهادهای شهری همکاری لازم را ندارند و فرهنگسازی لازم برای نجات خانه‌های تاریخی کازرون نمی‌شود، مردم هم به جان خانه‌هایشان می‌افتند یکی پس از دیگری تخریب می‌کنند.

بافت تاریخی کازرون طی یکسال گذشته مورد شناسایی قرار گرفته و گفته می‌شود بیش از ۴۰۰ اثر باارزش در آن شناسایی شده‌است. آثاری که فقط چنددانه از آن‌ها ثبت آثار ملی شده‌اند.کازرون در سکوت خبری و بدون هیچ هشداری آرام آرام تخریب شد. 

در تمام این سال‌ها صدای هیچ مسئولی یا رسانه‌ای در نیامد و همین موضوع کمک کرد تا تخریب آن شتاب بیشتری بگیرد. اما حالا وقت آن رسیده تا یکبار برای همیشه،‌ یادگاری از دوره ساسانیان را نجات داد. یادگاری که اگر دست روی دست گذاشته شود، همه شواهدش از بین می‌رود.این گزارش را ببینید تا بیشتر دراین‌باره بدانید