نشر کتاب
سه منظومه از سیدحسن اجتهادی در قالب کتاب "با آنچه در زمینه و صحنه است" منتشر شد

به گزارش کازرون نما، کتابی که انتشارات «حس هفتم» اخیرا چاپ و به مخاطبان واقعی شعر و اندیشه عرضه کرده است، اثری‌ست فاخر و بی‌بدیل از شاعر کازرونی، استاد سیدحسن اجتهادی، تحت عنوان «با آنچه در زمینه و صحنه است».

این مجموعه‌ی ارزشمند، سه منظومه از سیدحسن اجتهادی را دربرمی‌گیرد («برایم غذایی از شعر بیاور»، «با آنچه در زمینه و صحنه است» و «پنجره‌های گشوده بر گلوی جهان»). حسن اجتهادی این منظومه ها را در حوالی سالهای ۷۱ تا ۹۲ سروده و بازبینی کرده است.

این سروده‌ها از زوایای زیادی، بیانگر دنیای شعری او و یک اتمسفر یا حال و هوای خاص برای تنفس من‌های راوی در اشعار اوست. فرم و شکل این اشعار به طور کلی برگزاره‌های خبری و گزارشی و تصویری بنا شده و فضای سیال نوشته‌ها، نشان‌دهنده‌ی اوضاع و احوال شاعر در هنگام سرودن منظومه‌ها و یاد آورنده‌ی خاطرات و خطرات نوستالژیک فردی و بومی حسن اجتهادی است.

فیض شریفی، در این کتاب به تفصیل به شرحِ چیستی ‌و‌ چرایی این منظومه‌ها پرداخته و بی‌شک برای مخاطب حرفه‌ای ادبیات و نیز مخاطب شعر حسن اجتهادی حرفایی دارد قابل تأمل و تعمق که باید دید و خواند و پرداختشان.

سه منظومه از سیدحسن اجتهادی در قالب کتاب

و اما حسن اجتهادی، شاعر قدرتمند خطه‌ی جنوب، با روحی آبی و دلی دریایی، در سوم دی‌ماه ۱۳۲۵ در کازرون متولد شد. دوران ابتدایی را در کازرون گذراند؛ دبیرستان را درشیراز سپری کرد؛ و دانشگاه را در تهران به پایان رساند و پس از آن، سالها معلمی و استادی پیشه کرد. سرانجام در ۸ خردادماه ۱۳۹۷، از بارِ تن آزاد شد و به آبی‌های همیشه پیوست.

بی‌شک، بخش قابل تأملی از پنج دهه‌ی اخیر شعر معاصر فارسی، مدیون تلاش‌های ذهنی، زبانی و فرمی سیدحسن اجتهادی ا‌ست؛ شاعری که نه تنها در ساحت کلمه، که در ساحتِ حضورِ آبی‌‌اش در این جهان، یگانه بود و رها و آزاده.

 

حسن اجتهادی علاوه بر فعالیت و سخت‌کوشی در حوزه‌ی شعر، در زمینه‌های دیگری نیز طبع آزمایی کرد و خلق هنر نمود؛ آثار پژوهشی، نمایشنامه، فیلمنامه، کولاژ و... نمونه‌ای از دیگر تلاشهای وی در عرصه‌ی هنر است.

«با آنچه در زمینه‌ و صحنه است»، سومین کتاب از حسن اجتهادی ا‌ست که در سال ۹۸ توسط انتشارات حس هفتم به چاپ رسید.

این کتاب ولی قطره‌ای از دریای شعری ‌و شعوری حسن اجتهادی‌ست؛ ‌وزن مجموعه دفترهای چاپ‌‌نشده‌ی شاعر که حاصل چندین دهه سرودن و تلاش ادبی اوست، خود گویای این ماجراست.

زنده‌یاد منوچهر آتشی، شاعر بزرگ معاصر ایران، کازرون را به یمن حضور اجتهادی، به قونیه‌ای کوچک تشبیه کرده و حسن اجتهادی را «قبله‌ی خاطرات دیرین» خود نامیده.

نگرش و زیست عرفانی و سیالیت ذهنی و معنوی سیدحسن اجتهادی به گونه‌ای بود که او را از همه‌ی تعلقات دنیوی بی‌نیاز کرده بود؛ رنجِ کلام به دوش می‌کشید و به دنیا پوزخند‌ می‌زند.

حسن اجتهادی، مصداق بارز همانی‌‌ست که حافظ می‌گوید:

غلام‌ همت آنم که زیر چرخ کبود                 ز هرچه رنگِ تعلق پذیرد آزاد است.

سه منظومه از سیدحسن اجتهادی در قالب کتاب

او هرچقدر که به دنیا آسان، همانقدر به جدیت و سخت‌کوشی در حوزه‌ی زبان و اندیشه، سخت می‌گرفت. زیبا می‌سرود و عمیق می‌اندیشید. می‌بایست که آثار این شاعر بزرگ، در قالب کتاب، دهه‌ها پیش – هرچه‌ بیشتر و شایسته‌تر – به ادبیات امروز ایران معرفی می‌شد؛ چه او خود گنج گرانی‌ بود، پنهان در کنجِ دنجِ خویش و جهان.

می‌بایست این مجموعه‌ها و دفترهای شعر، زودتر از اینها چاپ می‌شد و به دست علامقمندان شعر اجتهادی می‌‌رسید.

گرچه امروز، شاعرِ آبی، خودش حضور ندارد لیکن روحِ آبی‌اش، اندیشه‌ی سبزش، دوربین تیزبین نگاه و شکوهِ کلام و اثرگذاری زبانش در ما و با ما و از ماست.

آنچه تا امروز در قالب ۲ کتاب ارزشمند دیگر از حسن اجتهادی به چاپ رسیده، غزل‌ها و اشعار کلاسیک استاد را شامل می‌شود.

اما «با آنچه در زمینه و صحنه است»، سه منظومه‌ی منتخب از میان دیگر منطومه‌ها و اشعار آزاد است که تاکنون نیز به چاپ نرسیده است.

تجربه‌های ذهنی، محتوایی، فرمی و زبانی اجتهادی در منظومه‌ها، تجربه‌های متفاوتی‌ست که‌ حتما باید دیده و شنیده شود‌.

امید که چاپ این اولین کتاب از منظومه‌‌‌های سیدحسن اجتهادی که توسط انتشارات «حس هفتم» به چاپ رسیده، با ویژگی‌های منحصر به فرد ذهنی و زبانی و شیوه‌ی شاعرانگی‌‌اش، مخاطب‌های خاص خودش را دریابد و هم‌ مخاطب‌ها نیز کتاب را دریابند.

این مجموعه مقدمه‌ای مهم بر چاپ دیکر آثار ارزشمند سیدحسن اجتهادی خواهد بود‌.

 

...چه خالی‌ست جایت

حالا که اینجا غرقم

در نور و برگ و زمزمه‌ی رودها.

سفره‌ای گسترده است بر بساط نوش‌خواران

و آه...

جای خالی یاران.

کاش تو اینجا بودی و

بر این سفره‌ی رنگین

برایم غذایی از شعر می‌آوردی... / از منظومه‌ی «برایم غذایی از شعر بیاور» - سیدحسن اجتهادینویسنده: زینب صبوری زاده