باوجود مخالفت های مردم و امام جمعه کازرون:
عملیات کف شکنی چاه های آب جنوبی کازرون آغاز شد

به گزارش کازرون نما، از 5 فروردین ماه، با فعال شدن کارگاه در حاشیه کوه های جنوبی کازرون، دستگاه حفاری جهت کف شکنی چاه ها به منظور آب رسانی شروع به کار کرده است. این در حالی است که بسیاری از روستاهای کازرون فاقد آب شرب و همچنین آب کشاورزی هستند و مردم کازرون از مسئولین اجرایی و قضایی شهرستان انتظار ممانعت و جلوگیری از این اقدام را دارند.

عملیات کف شکنی چاه های آب جنوبی کازرون آغاز شد

گفتنی است: حجت الاسلام خرسند امام جمعه کازرون نیز در خطبه های نماز جمعه 29 مرداد ماه سال 95، به دلیل آنچه او "وارد آمدن خسارات جبران ناپذیر به منابع کازرون" عنوان کرد، از مسئولین استان های فارس و بوشهر خواسته بود تا کف شکنی چاه های جنوبی آب کازرون برای انتقال آب به بوشهر را متوقف کنند. وی صراحتا تاکید کرده بود:

"اما موضوعی که مدتی هست موجب ناراحتی شده است، بحث کف شکنی از چاه های آبی است که در جنوب شهر کازرون هست برای انتقال آب به استان بوشهر. خوب نزدیک به سی و اندی سال است که مردم کازرون بدون هیچ شرطی مقدار زیادی از آب شرب استان بوشهر را دارند تامین می کنند. خوب هیچ اشکال هم ندارد. اما مسئولین هر دو استان، به ویژه متولیان امور آب و وزارت نیرو توجه داشته باشند کاری نکنند که اعتماد مردم از آنان سلب بشود. خوب نیاز بوشهر را باید از چند سال قبل با نصب دستگاه آب شیرین کن از آب دریا تامین می کردید. آقایان می گویند ما فقط امسال مشکل داریم. خوب برای مشکل یک ساله نباید به منابع آب یک منطقه و شهر ضرر و زیان وارد بشود. لذا کف شکنی چاه آن هم چاه هایی که خودش ۲۰۰ متر عمق دارد، این لطماتش شاید جبران ناپذیر باشد. آن هم  در فصل تابستان لذا این کار را تعطیل کنید. مسئولین شهرستان هم وظیفه دارند جلوی این کار را بگیرند. مردم هم حق دارند اعتراض کنند. اما اعتراض مسالمت آمیز؛ و بنده هم از حق این مردم دفاع می کنم."

عملیات کف شکنی چاه های آب جنوبی کازرون آغاز شد

لازم به یادآوری است علی رغم اینکه طی 30 سال گذشته بخشی از آب شرب استان بوشهر توسط استان فارس و از منابع آبی شهر کازرون تامین می گردد، استان بوشهر اما از انتقال آب سد تنگ سرخ به استان فارس به دلیل مخالفت مردم و باغداران بوشهری ممانعت کرده است. در همین رابطه نیز مهدی برومندی نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی مردادماه سال 95 در حاشیه افتتاح 7 طرح آبرسانی به 24 روستای شهرستان مرودشت، در واکنش به سخنان وزیر نیرو گفت: "وزیر نیرو در استان کهکیلویه و بویراحمد اعلام کرده که طرح سهمیه تخصیصی آب به میزان 73 میلیون متر مکعب از سد بشار تنگ سرخ برای انتقال به سد درودزن که آب شرب شهر شیراز و مرودشت را تامین می کند به دلیل مشکلات بوجود آمده از سوی مردم و باغداران آن منطقه منتفی می شود".

برومند در ادامه با تاکید بر اینکه "نمی شود برای آب مرز قائل شد" گفته بود: "از مقدار 2000 لیتر آب در ثانیه که از کوه های کازرون تامین می شود، قرار است 1500 لیتر در ثانیه به شهر بوشهر منتقل می شود تا مشکل آب شرب آن جا حل شود و می بینیم که هیچ اعتراضی هم دیده نمی شود و کاردر حال انجام است".

همچنین در تابستان 95 بود که استاندار بوشهر دستور اخراج نیروهای غیر بومی شاغل در این استان که عموما از اهالی استان فارس بودند به دلیل غیر بومی بودن را صادر کرد که این مساله مورد اعتراض مهرزاد مویدی عضو شورای عالی اشتغال کشور نیز قرار گرفت.

لازم به ذکر است، در شرایطی که سطح آب به علت برداشت زیاد از سفره زیر زمینی در منطقه افت نموده و امکان دستیابی به سفره زیرین برای افزایش تولید آب باشد، ادامه حفاری یا اصطلاحا "کف شکنی" در چاه انجام می گیرد.


نویسنده: سرویس خبر