به دلیل عدم تخصیص اعتبار و تکمیل نشدن سد نرگسی:
137 میلیون متر مکعب آب طی بارندگی اخیر هدر رفت

به گزارش کازرون نما، سید محمدعلی افشانی شامگاه شنبه در نشست اضطراری مدیریت بحران استان فارس، اظهار داشت: دو هفته قبل از اینکه سیل بیاید، به بازدید سد نرگسی کازرون رفتم و در نشستی با سردار عبداللهی خواهش کردم که حالا که ما پول نداریم و مشکل شدید کم‌آبی در فارس و بوشهر داریم، شما روند تکمیل این سد را ادامه دهید.

وی افزود: متأسفانه به دلیل بی‌پولی و فرصت کوتاهی که سیل آمد، این سد تکمیل نشد که اگر این سد را داشتیم حداقل 137 میلیون مترمکعب آب پشت آن ذخیره‌شده بود و همین باعث شد که آب از آن عبور کرده و موجب شکسته شدن پل پایین‌دستی شود، پل مهمی که بین کازرون و فراشبند قرار داشت که اگر این سد آبگیری شده بود این خسارت‌ها که چندین برابر تکمیل سد بود، به وجود نمی‌آمد.

استاندار فارس ادامه داد: دیگر سد ناتمام ما در استان سد هایقر بود که 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشت که اگر امسال تأمین منابع می‌شد و ما می‌توانستیم تزریق مالی را انجام دهیم چندین میلیون مترمکعب آب در این سد ذخیره داشتیم و خسارت‌ها نیز کمتر بود.

این مقام مسؤول با اشاره به اینکه باید به دلیل نزول رحمت الهی شاکر خداوند بود، افزود: هماهنگی در ستاد بحران استان فارس بسیار خوب بود و همین هماهنگی‌ها باعث شد باوجود بارندگی بسیار میزان خسارت کم باشد اما انتظار ما این است که یک ارزیابی دقیق صورت گیرد تا پرداختی‌ها متناسب با خسارت‌ها و در کوتاه‌ترین زمان ممکن باشد.

افشانی همچنین با عنوان اینکه برای نجات جان مردم حتی مجبور به استفاده از حکم دادگاه شده‌ایم و از هیچ کوششی دریغ نشده است، تصریح کرد: برخی اهالی روستاها را در مناطق سیل‌زده با حکم دادگستری و زور نیروی انتظامی از منازلشان خارج کردیم که تعدادی مقاومت کرده و منازل را ترک نمی‌کردند و بعد که کل روستا را آب گرفت، روی پشت‌بام رفته و با تلفن همراه زنگ زدند که ما گرفتار شدیم و بیاید ما را نجات دهید!

وی افزود: بنده شب حادثه تا ساعت یک نصف شب گرفتار آن‌ها بوده و مرتب به فرماندار شهرستان تماس گرفته و پیگیر احوال آنها بودم و حتی زمانی که گفت برای نجاتشان باید از بیل مکانیکی استفاده کنیم، به دلیل خطرناکی این کار اجازه ندادم تا اینکه بالاخره این افراد را به شکلی نجات دادیم.

وی با اشاره به اینکه تمام دستگاه‌های استان در امدادرسانی به مردم همدل و همگام بودند، افزود: در حال حاضر در 3 بخش راه، اماکن مسکونی و آب مشکل‌داریم و مدیران استان باید در دو روز آینده، اطلاعات را جمع‌آوری کرده تا به ستاد مدیریت بحران کشور ارائه شود.


نویسنده: سرویس خبر