استاندار فارس در کازرون:
سد نرگسی در اولویت طرح های عمرانی است/دولت تدبیر و امید دستاوردهای عظیمی داشته است/فعالان اقتصادی کازرون دغدغه رفع مشکلات شهرستان خود را داشته باشند/به آزادی ایمان دارم

به گزارش کازرون نما به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس، سیدمحمد علی افشانی استاندار فارس در بدو ورود به کازرون، مورد استقبال مسئولین ارشد این شهرستان قرار گرفت و با حضور در گلزار شهدای امامزاده سیدمحمد نوربخش کازرون، به شهیدان انقلاب و دفاع مقدس ادای احترام کرد 

{$sepehr_album_793}


شتاب بخشی به عملیات ساخت بزرگراه تنگ ابوالحیات - دشت ارژن

استاندار فارس در ادامه و در نخستین برنامه کاری خود، از بخش های مختلف کارگاه ساخت جاده تنگ ابوالحیات – دشت ارژن به عنوان قطعه ای از محور مواصلاتی شیراز- اهواز بازدید و بر شتاب بخشی به عملیات احداث این جاده تاکید کرد.

سیدمحمد علی افشانی در حاشیه بازدید از 2 قطعه تعریف شده از کارگاه احداث این محور مواصلاتی به خبرنگار ایرنا گفت: با وجود مشکلات اعتباری فراروی دولت، با تلاش های صورت گرفته اعتبار ساخت این طرح تامین شده است و هیچ مشکلی از نظر اعتباری متوجه این طرح نیست.

استاندار فارس گفت: پیش از این گفته بودم که این طرح تا پایان سال 97 به بهره برداری می رسد اما به طور قطع، تلاش می شود که زودتر از این زمان، طرح به بهره برداری برسد و مردم از مزایای تردد در این مسیر ارتباطی بهره مند شوند.

محور تنگ ابوالحیات - دشت ارژن به طول 22 کیلومتر به عنوان بخشی از محور مواصلاتی شیراز- اهواز در 2 قطعه در حال اجرا است و احداث 2 تونل بخشی از فرایند ساخت این جاده است.

استاندار فارس در این بازدید با حضور در بخش های مختلف کارگاه ساخت این جاده از نزدیک روند اجرای این طرح را بررسی کرد و دستورهای لازم برای شتاب بخشی به اجرای این طرح را صادر کرد. 

{$sepehr_album_794}

سد نرگسی در اولویت طرح های عمرانی است./ انتظار نداشتم و باور نداشتم که هیچ ماشین آلات سنگینی در پروژه نباشد/ انتقال آب به دریاچه پریشان از پروژه سد نرگسی صورت خواهد گرفت

مهندس سیدمحمد علی افشانی در بازدید از سد در دست ساخت نرگسی در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون، با بیان این که سد نرگسی یکی از مهم ترین سدهای فارس است، اظهار داشت: این سد یکی از نادر سدهایی است که به طور مدام حتی در شرایط خشکسالی آب قابل ملاحظه ای برای تغذیه مخزن سد دارد و جزء اولویت های استان فارس است.

افشانی استاندار فارس با اشاره به این که در جلسه هفته قبل در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور سد نرگسی به عنوان اولویت سدهای استان فارس مطرح شده است، افزود: در این جلسه مقرر شد اعتبارات قابل قبولی به این سد اختصاص یابد؛ البته طلبکاری سد ناچیز است و تامین خواهد شد.
استاندار فارس با بیان این که انتظار داشتم قرارگاه، بیشتر این سد را تجهیز کنند و ماشین آلات بیشتر و امکانات خیلی بیشتری به کار بگیرد، گفت: اگر قرارگاه بپذیرند و کار را شروع کنند، منابع مورد نیاز این پروژه را تامین می کنیم.
مهندس افشانی با اشاره به این که سد نرگسی جزء اولویت ها قرار دارد، افزود: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، در جلسه  روز شنبه این پروژه نهایی می شود و در بهمن ماه در شورای عالی آب کشور تصویب و تامین اعتبار خواهد شد.
وی با تاکید بر این که اعتبار مورد نیاز پروژه سد نرگسی را پیمانکار و مشاور باید اعلام کنند و مسئولیت آن را بر عهده بگیرند، تصریح کرد: قول می دهیم اگر پیمانکار پروژه را فعال کند و ماشین آلات اینجا فعال شود، به هر میزان صورت وضعیت بدهد تامین می کنیم.
استاندار فارس با بیان این که انتظار نداشتم و باور نداشتم که هیچ ماشین آلات سنگینی در پروژه نباشد، ادامه داد: البته کارهای اصلی پروژه انجام شده است؛ کارهای سیویل و اصلی که زمان بر و تکنیکی و فنی تر است انجام شده است یا در حال کارهای نهایی است؛ عملیات خاکی باقی مانده است که با توجه به تجربه و توانمندی و ماشین آلات خوبی که قرارگاه دارد به زودی انجام خواهد گرفت.
مهندس افشانی اظهار داشت: مشاور و پیمانکار باید برنامه زمان بندی اجرای سد نرگسی را ارائه دهند و بر اساس آن، در کوتاه ترین زمان ممکن، این پروژه باید به بهره برداری برسد.
وی ادامه داد: انتقال آب به دریاچه پریشان از پروژه سد نرگسی صورت خواهد گرفت؛ وقتی این پروژه تمام شود خط انتقالی از این جا به پریشان خواهد رفت

{$sepehr_album_795} 

دولت تدبیر و امید دستاوردهای عظیمی داشته است

مهندس سیدمحمد علی افشانی استاندار فارس، بعدازظهر پنجشنبه 30 دی ماه در جلسه شورای اداری شهرستان کازرون که در سالن آمفی تاتر دانشگاه آزاد اسلامی این شهر برگزار شد، اظهار داشت: برای این که بدانیم چه دستاوردهایی در این دولت به دست آمده است، باید فکر کنیم اگر مسیر گذشته ادامه پیدا می کرد چه اتفاقی می افتاد؛ میزان تورمی که وجود داشت و از همه مهم تر این که دارایی مردم در مدت دو ماه یک سوم می شد.
وی با بیان این که در چهار سال گذشته میزان تغییرات نرخ ارز با وجود گرانی های ماه های اخیر کمتر از 12 درصد بوده است، افزود: ثبات بازار در دولت تدبیر و امید کم نظیر است؛ یادتان نمی رود که در گذشته فاکتور برای همان لحظه صادر می شد، در صورتی که اکنون ماه ها می گذرد و قیمت ها ثابت است.
استاندار فارس ادامه داد: بارها توضیح داده شده است که تورم به معنای کاهش میزان رشد قیمت ها است نه کم شدن قیمت ها.
مهندس افشانی با اشاره به این که کسب اعتبار بین المللی برای ملت ایران، مهم ترین دستاورد دولت تدبیر و امید است، در گذشته به هواپیماهای ایران در خارج از کشور سوخت داده نمی شد و یک کشتی ما در دریا بیمه نمی شد.
وی با بیان این که بدون نفت هیچ رشدی در اقتصاد ایران اتفاق نمی افتد، افزود: سایر درآمدهایی که در کشور وجود دارد مانند مالیات، وابسته به نفت است و در صورت عدم وجود درآمد نفتی، آن درآمدها نیز وجود ندارد.
استاندار فارس تاکید کرد: اگر آمریکا این حماقت را بکند که خدشه ای به برجام وارد کند در میان دوستان خودش منزوی خواهد شد؛ در حالی که در گذشته آن ها توانستند همه کشورها از جمله چین و روسیه را متحد کنند و قطعنامه هایی علیه ما به تصویب برسانند.
مهندس افشانی گفت: ترامپ در روز جمعه در آمریکا به قدرت می رسد؛ اما اروپا هفت شرکت ایرانی را از لیست تحریم خارج کرد و با این کار به ترامپ پیام داد که اگر بخواهد به راه خودش برود اروپا نیز به راه خودش خواهد رفت.
وی با تصریح به این که با نفت نمی توانیم به آینده خوش بین باشیم، افزود: تنها زمانی می توانیم بر مشکلات داخلی فائق شویم که همه جریانات سیاسی و مردم با وحدت و همدلی سهیم باشند و برای اداره کشور مشارکت کنند؛ این که عده ای بخواهند گروهی را حذف کنند شدنی نیست؛ مشکلات کشور به اندازه ای است که اگر همه متحد باشیم امکان حل مشکلات در کوتاه مدت مشکل است.
استاندار فارس با تاکید بر این که بخش خصوصی مقدم بر بخش دولتی است، ادامه داد: اداره کشور بدون دخالت مردم ممکن نیست؛ مردم زمانی می آیند که در راس همه نیازهایشان نیاز به آزادی مانند آزادی انتخاب را تامین کنیم.
مهندس افشانی با اشاره به این که امنیت پیش نیاز سرمایه گذاری است، افزود: سرمایه گذار باید احساس کند امنیت برای او وجود دارد؛ ابتدا نیازهای فیزیولوژیک قرار دارد و سپس نیاز به آزادی؛ یک بخش امنیت عمومی است و یک بخش امنیت روانی است تا کسی که سرمایه گذاری می کند و برای پیشرفت و توسعه کشور تلاش می کند احساس امنیت کند.
وی با تصریح به این که مدیران دولتی باید تسهیلات را برای مشارکت بخش خصوصی فراهم کنند، افزود: فلسفه وجودی مدیران دولتی ایجاد رضایت در مردم است؛ ما نشسته ایم که کار مردم را تسهیل کنیم؛ اگر می شود کار مردم را امروز انجام دهیم به فردا موکول نکنیم زیرا فردا کار خودش را دارد.
استاندار فارس تصریح کرد: مدیران باید زمان پاسخگویی به مردم را کوتاه ترین زمان ممکن قرار دهند.
مهندس افشانی یکی از نیازهای پیشرفت و توسعه را حاکمیت قانون برشمرد و گفت: قانون باید  مبنای رفتارهای ما باشد.
وی با بیان این که هرگاه در جامعه توده مردم آسیب ببینند هیچ کس آرامش نخواهد داشت، گفت: خشکسالی تداوم دارد و تاثیرگذار است؛ باید ببینیم چه باید بکنیم که از این شرایط عبور کنیم.
استاندار فارس شهر کازرون را یکی از شهرهای قدیمی و تاریخی کشور دانست و با اشاره به این که وظیفه دینی و ملی ما این است که در شهرهای کهن مان را تا جایی که مقدور است رونق ایجاد کنیم، ادامه داد: ما باید این شهرها را حفظ کنیم؛ این شهرها به جوانان و فرزندان ما می گویند که هویت شما چند هزار ساله است؛ باید به این شهرها توجه شود.
مهندس افشانی با بیان این که ثبت جهانی شهر تاریخی بیشابور در دست اقدام است، گفت: باید به روان گذشتگان این سرزمین درود بفرستیم که هزاران  و صدها سال این بناها را حفظ کرده اند و امیدواریم ما هم بتوانیم این بناها را حفظ کنیم.
وی با اشاره به این که نیروی انسانی عامل اصلی توسعه است، ادامه داد: زیربنای اقتصادی سه چیز است؛ آب، حمل و نقل و انرژی؛ در شرایط فعلی، یکی از مهم ترین پروژه ها، بزرگراه شیراز – بوشهر و شیراز – اهواز است که بخشی به قائمیه و در ادامه به کازرون می رسد.
استاندار فارس گفت: در بازدید قبل از پروژه، بزرگراه شیراز – بوشهر و شیراز – اهواز، تونل هنوز شروع نشده بود اما امروز 270 متر از 420 متر تونل حفاری شده است و قول داده اند که تا خرداد 96 تونل تمام شود و امیدواریم که پروژه در کوتاه ترین زمان ممکن به بهره برداری برسد. 
مهندس افشانی افزود: وقتی منابع محدود است باید بهینه ترین سرمایه گذاری ها انتخاب شود؛ چرا که منابع محدود است و نمی توان اعتبارات را در چندین پروژه توزیع کنیم و هیچ کدام هم به بهره برداری نرسد.
وی افزود: یکی از مهم ترین پروژه هایی که برای طرح در شورای عالی آب مد نظر ماست سد نرگسی است که هم در زمینه تامین آب کشاورزی و هم برای احیای دریاچه پریشان موثر است و امیدواریم با یک خط انتقال بتوانیم این تالاب را احیا کنیم.
استاندار فارس تصریح کرد: اگر پیمانکار سد شروع کند؛ ما اجازه نمی دهیم که مشکل اعتباری داشته باشد و چون پروژه ملی است مشکل اعتباری نخواهد داشت.
مهندس افشانی با بیان این که شرایط امروز جامعه به ما می گوید که باید در زمینه گردشگری سرمایه گذاری کنیم اما این بیشتر به خود مردم می گردد، اظهار داشت: شما باید در معرفی شهرستان خود بیشتر تلاش کنید و این بناها و آثار تاریخی را به دیگران بشناسانید و بگویید که چه ظرفیت هایی در اختیار دارید؛ گردشگری یکی از محورهایی است که در زمانی که خشکسالی فشار می آورد، باید تقویت شود.
وی تصریح کرد: البته این به معنای کنار گذاشتن کشاورزی به عنوان اولویت این شهرستان نیست؛ چرا که پایه اقتصادی کازرون بر کشاورزی بوده و در آینده هم خواهد بود؛ اما باید روش ها اصلاح شود؛ امسال 30 هزار هکتار سهمیه ما برای آبیاری نوین است که باید سهم شهرستان هم انجام شود؛ یکی از پیشنهادات ما در شورای عالی آب که در سازمان برنامه مدیریت و برنامه ریزی نیز مورد موافقت قرار گرفت این است که 350 هزار هکتار ایجاد آبیاری نوین باید طی برنامه پنج ساله در استان انجام شود.
استاندار فارس با بیان این که ایجاد آبیاری نوین موجب صرفه جویی در کار می شود و به استفاده بهینه از آب، کمک می کند، ادامه داد: هیچ محدودیتی برای واگذاری تسهیلات با بهره 12 و نیم درصد برای کشت گلخانه ای وجود ندارد و تلاش می کنیم اگر بتوانیم زیرساخت های این طرح ها را خودمان اجرا  کنیم و مانند شهرک های صنعتی، شهرک های کشاورزی ایجاد کنیم.
مهندس افشانی با بیان این که گازرسانی یک خدمت چند جانبه است، ادامه داد: وقتی روستائیان امکان استفاده از این انرژی را نداشته باشند درختان را قطع می کنند؛ با گازرسانی هم محیط زیست حفظ می شود و هم این که مردم یک خدمت راحت دریافت می کنند و حتی زمینه ساز ایجاد اشتغال هم خواهد بود.
وی با اشاره به این که از ابتدای تاریخ تاسیس شرکت گاز تا سال 91، تعداد 93 روستا در کازرون گازرسانی شده بود و در این دولت از سال 92 تاکنون، 64 روستا گازرسانی شده و الان هم 28 روستا در حال انتخاب پیمانکار، 23 روستا در حال مناقصه و 11 روستا نیز به روش های دیگر گازرسانی می شود؛  20 روستا هم با هفت و نیم میلیارد تومان در دهه فجر گازرسانی خواهد شد؛ روستاهای بالای خانوار هم تقریبا همه تعیین تکلیف شده اند.
استاندار فارس گفت: اگر می خواهیم مردم به صورت ملموس متوجه خدمات بخش دولتی شوند باید هم زمینه فعالیت  بخش خصوصی را فراهم کنیم و هم به مساله اشتغال به شکل ویژه توجه کنیم تا تمام خدمات دولت تحت الشعاع این مشکلات قرار نگیرد. 

{$sepehr_album_797}

فعالان اقتصادی شهرستان کازرون باید دغدغه رفع مشکلات شهرستان خودشان را داشته باشند/ 509 میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای صنعتی استان فارس پرداخت شده است

استاندار فارس در ادامه برنامه های سفر خود به شهرستان کازرون، در جلسه نشست فعالان اقتصادی این شهرستان که در محل سالن کنفرانس دانشگاه آزاد اسلامی کازرون برگزار شد، با بیان این که این شهر جزء شهرهایی است که دارای قدمت تاریخی است و هویت دینی و ملی ایران را نشان می دهد، اظهار داشت: باید برای سرمایه گذاران کازرونی که در هر جای کشور و دنیا زندگی می کنند گردهمایی برگزار شود و از مشارکت آن ها برای سرمایه گذاری در این شهرستان استفاده شود.
وی با اشاره به این که در طرح ارتقای تولید که رقابتی میان همه استان های کشور است، قرار بود به هفت هزار و 500 واحد 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات بدهند، گفت: در ابتدا سهمیه ای معادل 517 میلیارد تومان اعتبار برای فارس در نظر گرفته شده بود که با اعتراض استان فارس این سقف حذف شد؛ تاکنون سه هزار و 201 واحد را در سامانه وزارت خانه صنعت، معدن و تجارت ثبت نام کردیم؛ یک هزار و 198 واحد با یک هزار و 235 میلیارد تومان اعتبار در کارگروه استان مصوب شده است و هم اکنون 653 طرح مصوب با 710 میلیارد تومان اعتبار به شعب استان ارجاع شده و 368 واحد با اعتبار 509 میلیارد تومان توسط شعب بانکی استان به واحدها پرداخت شده است.
مهندس افشانی با بیان این که در زمینه صنعت باید به رقابتی بودن بازار در همه بخش ها از جمله گرفتن اعتبار  و تولید توجه داشته باشیم، گفت: در زمینه تولید باید بدانیم کسانی وجود دارند که با تجربه بزرگ و فناوری روز کار می کنند؛ کسی که با مدیریت 30 سال پیش که حتی کنترل کیفیت ندارد بخواهد فعالیت کند، نمی تواند رقابت کند.
وی با اشاره به این که بازاریابی کار دولت نیست و دولت موظف به تسهیل رابطه با بازار است، افزود: کیفیت و قیمت در بازار رقابت دو پارامتر محسوب می شود، گفت: هر مصرف کننده ای حق دارد با نازلترین قیمت کالای مورد نیاز خود را تهیه کند.
استاندار فارس ادامه داد: نرخ کارگر در ایران ارزان ترین است؛ نرخ سوخت و هزینه حمل و نقل نیز ارزان ترین است؛ اما هزینه نرخ بانکی بالا است.
مهندس افشانی با بیان این که اگر دقیقا متناسب با دنیای روز حرکت نکنیم موفق نخواهیم شد، افزود: قبلاً گفته می شد "مشک آن است که ببوید نه آن که عطار بگوید" اما امروز این سخن را اشتباه می دانند و معتقدند "مشک آن است که ببوید همان که عطار بگوید"؛ یعنی هم کالا باید دارای کیفیت خوب باشد و هم تولیدکننده بتواند به خوبی و با بسته بندی مناسب کالای خود را در داخل و خارج عرضه کند.
وی با اشاره به این که تولیدکننده نمی تواند بازاریابی کند و باید بازاریاب را پیدا کند، گفت: امروزه بازاریابی رشته ای دانشگاهی است که افراد تا مقطع دکترا در این رشته تحصیل می کنند.
استاندار فارس با بیان این که بانک های استان به خوبی در حال فعالیت هستد، اظهار داشت: کمیته ای با عنوان جذب و حمایت از سرمایه گذاری در استان راه اندازی کرده ایم که همه مدیران مرتبط عضو آن هستند و موظفند ظرف دو هفته پاسخ لازم را به متقاضیان سرمایه گذاری بدهند.
مهندس افشانی گفت: در استان فارس به این ابتکار رسیدیم که در سفرهای شهرستانی جلساتی برگزار شود که مدیران مرتبط با حوزه های اقتصادی، اشتغال و تولید مشکلات فعالان این حوزه را بشنوند.
وی با بیان این که یکی از مشکلات موجود در عرصه ملی کمبود اختیارات استان ها است که در آخرین جلسه مشترک استانداران و هیات دولت بخش قابل ملاحظه ای از آن به استان ها تفویض شده است، گفت: اگر همین مصوبات که به دستگاه های مختلف ابلاغ شده است به خوبی اجرا شود بخش قابل ملاحظه ای از مشکلات حل خواهد شد.
استاندار فارس وجود قوانین زائد را یکی دیگر از مشکلات اقتصادی در سطح ملی دانست و ادامه داد: این مشکلات یک روزه حل نخواهد شد و قوانین مصوب مجلس را نیز دولت نمی تواند تغییر دهد. 

{$sepehr_album_798}

به آزادی ایمان دارم/ آمریکا جز رجز خوانی کاری نمی تواند انجام دهد

مهندس سيدمحمد علي افشاني استاندار فارس، در آخرین برنامه کاری خود در شهرستان کازرون، در سالن آمفی تاتر مردانی کازرون، در جلسه ای با حضور فعالان سياسي و اجتماعي شهرستان كازرون حضور یافت و با بيان اين كه تعريف و تمجيد ويرانگر همه مسئولان كشور است، اظهار داشت: مولوي در خصوص فرعون مي سرايد:
سجدهٔ خلق از زن و از طفل و مرد

زد دل فرعون را رنجور کرد

گفتن هریک خداوند و ملک

آنچنان کردش زو همی منهتک

که به دعوی الهی شد دلیر

اژدها گشت و نمی‌شد هیچ سیر

بر زمین گر نیم گز راهی بود

آدمی بی وهم آمن می‌رود

بر سر دیوار عالی گر روی

گر دو گز عرضش بود کژ می‌شوی

بلک می‌افتی ز لرزهٔ دل به وهم

ترس وهمی را نکو بنگر بفهم

وي با تاكيد بر اين كه وامدار شهدا هستيم كه از همه هستي خود گذشتند تا ما امروز سربلند، مستقل و آزاد باشيم، افزود: آن ها صادق بودند و آنچه را داشتند  در طبق اخلاص گذاشتند؛ همه چيز خود را دادند و هيچ نخواستند.
استاندار فارس با اشاره به اين كه وقتي مي خواهيم مسئله اي تاريخي و اجتماعي را تحليل كنيم، بايد گذشته و حال را بررسي كنيم و فرض كنيم شرايط گذشته ادامه مي يافت، گفت: اگر امروز بخواهيم بدانيم دولت تدبير و اميد چه خدمت بزرگي به جامعه كرده است بايد فرض كنيم كه مسير قبلي ادامه مي يافت؛ دولت تدبير و اميد در شرايطي كشور را تحويل گرفت كه تورم بالاي 40 درصد بود و ثروت مردم در مدت كمتر دو ماه به يك سوم كاهش يافته بود؛ آنقدر بي ثباتي در بازار وجود داشت كه فاكتور را براي همان لحظه صادر مي كردند و قيمت ها به صورت ساعتي تغيير مي كرد.
مهندس افشاني با بيان اين كه صادرات نفت ايران در انتهاي دوره گذشته به 980 هزار بشكه در روز رسيده بود و شوراي امنيت مصوبه داشت كه هر سال 20 درصد از اين ميزان كم شود، گفت: حتي يك كشتي ايران را هيچ كجا بيمه نمي كرد و بيمه ما را هم نمي پذيرفتند؛ امروز همه كشتي هاي ما بيمه مي شوند.
وي با تاكيد بر اين كه امروزه آمريكا جز رجز خواني براي برجام كاري نمي تواند انجام دهد زيرا برجام مصوبه امنيت سازمان ملل است و اگر حماقتي كند خودش را در دنيا تضعيف و منزوي خواهد كرد، افزود: قبلا آمريكا موفق شده بود همه را با خود همراه كند و با همكاري چين و روسيه قطعنامه بر عليه ايران به تصويب رسانده بودند و در آستانه جنگ با ما بودند.
وي با اشاره به اين كه سهم بازار براي تمام كشورهاي جهان به اندازه مرزهاي خشكي اهميت دارد، گفت: ما سهم بازار خود را از دست داده بوديم و سهم ما به دست كشورهايي افتاد كه رابطه خوبي با آن ها نداشتيم؛ اما امروز در دولت تدبير و اميد صادرات نفت به دو ميليون و 400 هزار بشكه در روز رسيد؛ تورم تك رقمي شد و توانستيم سهم بازار خود را به دست بياوريم.
استاندار فارس با بيان اين كه سياست هاي ابلاغي اقتصاد مقاومتي توسط مقام معظم رهبري 24 بند دارد، گفت: به مديران گفته ام اين بندها را به خاطر بسپاريد كه اولين و شاكله اصلي آن درون زا بودن و برون گرا بودن است؛ يعني بر توان داخلي تكيه كنيم و از فناوري هاي روز دنيا استفاده كنيم.
مهندس افشاني ايجاد رونق در توليد را يكي ديگر از محورهاي اقتصادمقاومتي برشمرد و با اشاره به اين كه ظرف هشت ماه گذشته 509 ميليارد تومان پرداختي به حدود 500 واحد صنعتي فارس در موضوع رونق توليد صورت گرفته است، اظهار داشت: يكهزار و 200 ميليارد تومان نيز در سيستم بانكي براي پرداخت به واحدهاي صنعتي استان فارس مصوب شده است و 760 ميليارد تومان آن براي پرداخت به شعب ابلاغ شده است.
وي با بيان اين كه صادرات محور بودن يكي ديگر از سياست هاي اصولي اقتصاد مقاومتي است، ادامه داد: براي اولين بار بعد از سال 1332 در دولت دكتر مصدق، تراز تجاري كشور مثبت شده است؛ يعني صادرات غيرنفتي بيش از واردات شده است.
استاندار فارس گفت: ميزان صادرات استان 106 درصد بيش از شش ماه اول سال گذشته است و در زمينه پرداخت تسهيلات در طرح رونق توليد در مقام دوم هستيم در حالي كه يك ماه قبل رتبه اول را داشتيم.
مهندس افشاني با اشاره به اين كه وقتي مي گوئيم اقتصاد مقاومتي همه ذهن ها به سمت توليد مي رود، ادامه داد: ايجاد بهره وري و صرفه جويي نيز اقتصاد مقاومتي است؛ آزادراه شيراز-اصفهان با 230 كيلومتر اگر ساخته شود 130 كيلومتر فاصله شيراز به تهران و اصفهان را كوتاه تر مي كند كه نفع آن به همه فارسي هايي مي رسد كه به سمت تهران مي روند.
وي افزود: با تكميل آزادراه شيراز – اصفهان يك ساعت و 30 دقيقه زمان مسافرت كمتر مي شود؛ 15 ليتر مصرف سوخت كاهش مي يابد و موجب بالا رفتن بهره وري زمان و كاهش ميزان مصرف و خساراتي مي شود كه امروز در جاده ها وجود دارد؛ ضمن اين كه اين آزاد راه از كنار بهترين مناظر مانند درودزن و سد ملاصدرا عبور مي كند، همچنين موجب سلامتي و پيشگيري از تصادفات مي شود كه قابل قيمت گذاري نيست.
استاندار فارس به ساخت محور شيراز – قائميه – بوشهر – اهواز اشاره كرد و گفت: امروز از اين پروژه بازديد كرديم؛ 270 متر تونل اين پروژه حفاري شده است و تا هفته دولت سال 1397 كل مسير چهار خطه خواهد شد.
مهندس افشاني در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اين كه توسعه چند وجهي است، اظهار داشت: بدون توسعه سياسي، توسعه اقتصادي محقق نخواهد شد و بدون توسعه اقتصادي توسعه سياسي محقق نخواهد شد.
وي با بيان اين كه توسعه را فرايندي مستمر، تاريخي و تدريجي با قانون مندي خاص خود تعريف كرده اند، گفت: يكي از قانون مندي هاي توسعه قدرت انتخاب است؛ هرچه قدرت انتخاب مردم بالاتر باشد جامعه توسعه يافته تر است.
استاندار فارس با اشاره به اين كه در زمينه واگذاري مديريت به بانوان كوتاهي صورت گرفته است، افزود: روزي كه به استان آمدم يك مديركل زن در حال بازنشستگي داشتيم و امروز چند مديركل زن داريم؛ همچنين امروز پنج بخشدار زن داريم در حالي كه هيچ بخشدار زني نداشتيم؛ البته متاسفانه مقاومت سنگيني در برابر اين موضوع صورت مي گيرد.
مهندس افشاني با بيان اين كه خانم ها 50 درصد از جامعه را تشكيل مي دهند و 50 درصد از مديريت متعلق به آنان است، تصريح كرد: بايد خود بانوان در اين زمينه تلاش كنند؛ مديريت خانم ها هيچ تفاوتي با مديريت آقايان ندارد و حتي در خيلي موارد بهتر است؛ خانم ها در سيستم اداري سالم تر هستند.
وي افزود: شرايط اقتصادي به گونه اي كه طي 10 سال آينده اگر همه تلاش كنيم شايد در مسيري قرار بگيريم كه بتوانيم موضوع بيكاري را مهار كنيم و ميزان ورودي و خروجي نيروي كار مساوي شوند.
استاندار فارس با اشاره به اين كه پس از ورود به اين استان متوجه شدم كه در زمينه آب با بحران اجتماعي روبرو هستيم، گفت: اين موضوع را به صورت مكتوب به معاون اول محترم رئيس جمهور، وزراي جهادكشاورزي و نيرو و رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور اعلام كردم و از آنان خواهش كردم براي بررسي اين موضوع به فارس بيايند؛ پس از سفر معاون اول محترم ريس جمهور و وزراي نيرو و جهاد كشاورزي مقرر شد موضوع خشكسالي استان فارس در شوراي عالي آب كشور مطرح شود.
مهندس افشاني ادامه داد: كميته تخصصي شوراي عالي آب كشور براي بررسي موضوع آب استان فارس تشكيل جلسه داده است و پروژه هاي مورد نظر استان در سازمان مديريت و برنامه ريزي نهايي شده است و اميدواريم در آينده نزديك در شوراي عالي آب به تصويب برسد.
وي با بيان اين كه يكي از پيشنهادات استان فارس تكميل سدها و در اولويت آن ها سد نرگسي در شهرستان كازرون است، افزود: اين سد با وجود خشكسالي هاي اخير هنوز آب دارد و يكي ديگر از پيشنهادات استان نيز احياي تالاب پريشان با احداث يك خط انتقال 10 ميليارد متر مكعبي از سد نرگسي است.
استاندار فارس گفت: آبخيز داري و تصفيه فاضلاب همه شهرهاي استان از ديگر پيشنهادات بوده است تا از پساب تصفيه شده براي مصارف فضاي سبز و صنعت استفاده شود و آب صنعتي و فضاي سبز نيز براي مصارف شرب و كشاورزي استفاده شود.
مهندس افشاني افزود: بارندگي استان فارس تا 30 دي ماه امسال 27 ميلي متر بوده است در حالي كه سال گذشته تا اين تاريخ 181 ميلي متر بارندگي داشتيم كه البته سال گذشته بارندگي 20 درصد كمتر از ميانگين بلند مدت بارش فارس بوده است.
وي گفت: براي بررسي موضوع پارازيت گروهي را متشكل از دانشگاه شيراز، دانشگاه علوم پزشكي شيراز، صدا و سيما و مركز تنظیم مقررات راديويي را مشخص كرده ايم تا اين مسئله را بررسي كنند.
استاندار فارس در بخش ديگري از سخنان خود خطاب به فعالان سياسي و اجتماعي شهرستان كازرون با بيان اين كه اگر شما به صحنه نيائيد هرگز مشكلات كازرون حل نخواهد شد، اظهار داشت: با مشكلاتي كه دولت دار ديگر نمي تواند منابع ويژه اي به شهرستان ها اختصاص دهد؛ 90 درصد از بودجه كشور صرف هزينه هاي جاري مي شود و اعتبارات باقي مانده برای هزینه های عمرانی نيز با يك تنفس ديگر هزينه امور جاري خواهد شد.

{$sepehr_album_799}

مهندس افشاني گفت: همايشي برگزار كنيد و صاحبان ثروت اهل كازرون كه در هر نقطه اي هستند براي سرمايه گذاري به اين جا دعوت شوند.
وي با بيان اين كه سال گذشته استان فارس يك ميليارد و 60 ميليون دلار اعتبار معادل 45 درصد از كل مصوبه صندوق توسعه ملي دريافت كرده است، گفت: شما بايد با ارائه طرح هايي از اين اعتبارات استفاده كنيد؛ زيرا هم نيروي انساني توانمند و هم سرمايه بالايي داريد.
استاندار فارس با اشاره به اين كه كميته جذب و حمايت از سرمايه گذاري با حضور همه مديران مرتبط در استان تشكيل شده و موظف به پاسخگويي طرف مدت دو هفته به متقاضيان سرمايه گذاري است، افزود: اراده اي بيش از گذشته داشته باشيد تا شهرستان كازرون را خودتان بسازيد زيرا كس ديگري نخواهد ساخت.
مهندس افشاني با بيان اين كه وظيفه دولت تسهيل امور و همراهي با مردم است، گفت: به دستگاه هاي استان فارس دستور داده ايم كه در خريدهاي خود محصولات استان را در اولويت قرار دهند به شرط اين كه به لحاظ كيفيت و قيمت مناسب باشند.
وي با اشاره به اين كه دو طرح بيمارستاني شهر كازرون و قائمیه در نيمه اول سال آينده به اتمام خواهند رسيد، گفت: مسئله خوراك و آب پتروشيمي كازرون هيچ مشكلي ندارد و بايد دنبال سرمايه گذار براي راه اندازي آن باشيد؛ با توجه به اين كه غدير مهم ترين سرمايه گذار پتروشيمي است فرصت خوبي براي شهرستان كازرون در اين زمينه وجود دارد.
استاندار فارس با بيان اين كه به دنبال ثبت جهاني شهر تاريخي بيشابور هستيم، گفت: مردم بايد با ارائه طرح هاي گردشگري به رونق در اين عرصه كمك كنند.
مهندس افشاني تصريح كرد: تنها را توسعه استان فارس تلاش مردم و همكاري مسئولين است.
وي در بخش ديگري از سخنان خود اظهار داشت: آيت الله هاشمي رفسنجاني با تفكر عميق و تدبير بالا نقش زيادي در گشودن انسدادها در مسير انقلاب داشت.
گفتني است در اين جلسه تعدادي  از فعالان سياسي و اجتماعي شهرستان كازرون به بيان ديدگاه هاي خود پرداختند.


نویسنده: سرویس سیاسی