خطیب جمعه کازرون خواستار شد:
کف شکنی چاه های کازرون برای انتقال آب به بوشهر متوقف شود

به گزارش کازرون نما به نقل از روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرون، نماز جمعه این هفته 29مرداد ماه 95 به امامت حجت الاسلام والمسلمین محمد خرسند امام جمعه این شهر برگزار شد.  مشروح خطبه دوم نماز جمعه بدین شرح است:

مجددا در این خطبه نیز خودم و شما برادران و خواهران عزیز را به رعایت تقوای الهی سفارش می نمایم. مناسبت های متعددی است در این هفته که به صورت گذرا به آنها اشاره می کنم.

۳۰مردادماه هفدهم ذی قعده بزرگداشت مرحوم علامه مجلسی(ره) صاحب کتاب بحارالانوار است. و همچنین سالگرد درگذشت موسس حوزه علمیه قم مرحوم آیت الله العظمی حائری میباشد به روان این دو عالم بزرگ شیعه که حق بزرگی بر گردن ما شیعیان دارند. درود می فرستیم.

 ۳۱مرداد ماه هجدهم ذی قعده سالروز آتش سوزی مسجدالاقصی به دست رژیم صهیونیستی است. در سال ۱۹۶۹میلادی که به همین جهت این روز را  در بین امت اسلامی روز جهانی مسجد نامگزاری کرده اند. این جنایات از رژیم صهیونیستی بعید نبوده و نیست. و در آینده هم احتمال وقوعش هست. اینها دشمن اسلام و مسلمین هستند. اما روز جهانی مسجد باید توجه به محوریت مسجد بویژه کارکرد فرهنگی مسجد شود. ما تربیتی را اسلامی میدانیم که بر اساس محوریت مسجد باشد. کار فرهنگی ای را قبول داریم که با محوریت مسجد صورت بگیرد. لذا در انقلاب اسلامی ما هم محور مسجد بوده است. بنابراین باید توجه بشود به جایگاه مساجد و کارکرد فرهنگی در مساجد و جذب جوانان به سمت مساجد و اینکه ائمه محترم جماعات برای جوانان برنامه داشته باشد. نشست داشته باشند. به سئوالات و شبهه های آنها پاسخ بدهند. و خیرین ما همانطور که برای ساخت ساختمان مسجد کمک میکنند. جهت جذب نمازگزار هم کمک کنند. برای ساخت مسجد خیرین خوب کمک می کنند. اما برا برنامه های فرهنگی مسجد کمک نمی کنند. خوب آبادانی مسجد و زیبایی مسجد لازم است. اما آبادانی اصلی مسجد به حضور نمازگزاران است. آن هم به حضور جوانان در مسجد است. همچنانکه به ساخت مسجد اهمیت میدهیم به کار فرهنگی آن نیز اهمیت دهیم. بخصوص خیرین عزیز توجه کنند.

مطلب بعد در این روزها مسائل بحرین را داریم درد و رنج شیعیان مظلوم بحرین را داریم. که کار آل خلیفه به جایی رسیده که اقامه نمازجمعه را ممنوع کرده اند. تعدادی از علمای بحرین را دستگیر کردند. عالم بزرگ بحرین را امروز محصور کردند. آیت الله شیخ عیسی قاسم را؛ از او سلب تابعیت کردند. این نقض حقوق بشر است اما متاسفانه سازمان های حقوق بشری همه سکوت کره اند. و همراهی میکنند. آمریکایی که اینهمه دم از حقوق بشر می زند دارد حمایت می کند از رژیم مستبدآل خلیفه ،قطعا ما این جنایات را به حساب آمریکا می گذاریم. رژیم آل خلیفه عددی نیست که بخواهد از این غلط کاری ها بکند. اینها با حمایت های آمریکا است. و باعث انزجار امت اسلامی و ملت مظلوم بحرین از حاکمان  آل خلیفه و آمریکا خواهد شد.

روز دوشنبه اول شهریورماه روز پزشک است. و ضمن تقدیر و تشکر از جامعه پزشکی کشورو استان و شهرستان بویژه پزشکان متعهدکه آن وجدان پزشکی خودشون را اجازه نداده اند که تحت الشعاع مسائل مادی قرار بگیرد که الحمدلله کم هم نیستند و انشاءالله در این کار موفق و موید باشند. در همین موضوع خطاب به مسئولین شهرستان و استان،دانشگاه علوم پزشکی شیراز دو تذکر در رابطه شهرستان و یک تذکر در رابطه با استان عرض کنم.

در رابطه با شهرستان یکی بحث کمبود و یا نبود پزشک متخصص رادیولوژی در شهرستان هست. بویژه در بحث سونوگرافی خانم ها،که به ما هم زیاد مراجعه می کنند. و واقعا زیبنده نیست که در جامعه اسلامی زن ها بخواهند مراجعه کنند به مرد. اون هم یک شهرستانی به این وسعت و جمعیت یک فکری بشود. ان شاءالله که این نیاز به حق متدینین و بانوان برطرف بشود.

 مطلب بعدی بحث ام آر آی کازرون هست. که با سرمایه گزاری بخش خصوصی  و کمک دانشگاه علوم پزشکی استان  چند سالی است در کازرون شروع به کار کرده است. کیفیت آن نیز مناسب هست. اما چون قرارداد آنها با دانشگاه بسته نشده یا تمدید نشده این بیمه ها هزینه ی این ام آر آی را قبول نمی کنند. و مردم از جیب خودشان باید هزینه را پرداخت کنند. بنده این موضوع را به رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گفتم. خوب این قرارداد را اصلاح کنید. یه قرار داد نوشتن و امضاء کردن که نباید چند سال طول بکشد. ضررش را مردم دارن میکنند. توجه کنند و برطرف گردانند.

مساله سوم که مربوط هست به استان وضعیت اورژانس و اتفاقات بیمارستان نمازی شیراز است. بیمارستان نمازی شیراز بیمارستان اصلی و مادر استان است. در سراسر استان و کشور به آنجا مراجعه می کنند. مدتی قبل بنده برای ملاقات به آنجا رفتم. دیدم در راه رو ها بیماران را خوابانده اند. و اکثرا هم رضایت ندارند. حجم بسیار بالاست. کفیت خدمت رسانی خوب نیست یک فکری بکنند. این مناسب نیست.  انشاءالله مسئولین دانشگاه علوم پزش شیراز یک توجه ویژه ای به بخش اورژانس  و اتفاقات بیمارستان نمازی داشته باشند.

روز ۳۱ مرداد روز صنعت دفاعی هم هست. امروز تقویت صنایع دفاعی  یک وظیفه مهمی است. بنا به فرموده مقام معظم رهبری اینکه شما میبینید قدرت های دنیا با صدای کلفت حرف میزنند زور میگند غلط میکنند بیشتر به استناد همان سلاح هایی است که دارند. ان وقت ما بیاییم در مقابل آنها دست خودمان را خالی بکنیم. بعضی ها در کشور میگویند امروز دنیای سلاح نیست دنیای ادبیات است. نخیر اقا امروز دنیای سلاح است. امروز دنیا قانون جنگل است. هرکه زور دارد زور می گوید.  ما زور نمی گوییم اما باید قوی باشیم تا زیر بار زور نرویم.

از روز سه شنبه آغاز هفته دولت را داریم. که ضمن عرض تبریک به دولت مردان مطالب لازم را انشاءالله  در هفته آینده ارائه خواهم نمود.

 آخرین بحث من بحث آب هست در سطح شهرستان خوب امروز ما معضل آب داریم در کل کشور و در استان و بویژه در شهرستان ما که وضعیت شهرستان ما از برخی شهرهای دیگه بهتر هست. اما در هر حال بنده عزیزان را دعوت میکنم به مصرف بهینه آب،مصارف مازاد را کم کنید.امروزه مصرف آب شرب برای آبیاری کردن و شستن ماشین  واقعا حرمت شرعی دارد. اما موضوعی که مدتی هست موجب ناراحتی شده است. بحث کف شکنی از چاه های آبی است که در جنوب شهر کازرون هست برای انتقال آب به استان بوشهر ،خوب نزدیک به سی و اندی سال است که مردم کازرون بدون هیچ شرطی مقدار زیادی از آب شرب استان بوشهر را دارند تامین میکنند. خوب هیچ اشکال هم ندارد. اما مسئولین هر دو استان بویژه متولیان امور آب و وزارت نیرو توجه داشته باشند کاری نکنند که اعتماد مردم از آنان سلب بشود. خوب نیاز بوشهر را باید از چند سال قبل با نصب دستگاه آب شیرین کن از آب دریا تامین می کردید. آقایان می گویند ما فقط امسال مشکل داریم. خوب برای مشکل یک ساله نباید به منابع آب یک منطقه و شهر ضرر و زیان وارد بشود. لذا کف شکنی چاه آن هم چاه هایی که خودش ۲۰۰ متر عمق دارد. این لطماتش شاید جبران ناپذیر باشد. آن هم  در فصل تابستان لذا این کار را تعطیل کنید. مسئولین شهرستان هم وظیفه دارند جلوی این کار را بگیرند. مردم هم حق دارند اعتراض کنند. اما اعتراض مسالمت آمیز و بنده هم از حق این مردم دفاع می کنم. اما مشکل آب بوشهر هم ما باید کمک کنیم. خوب یک راهش این هست از آب جاری ببرند. نه از منابع زیرزمینی آب، توافقی بوده که قرار شده پولی به کشاورزان شالی کار در بخش مرکزی و روستاهای شاپور بدهند. و ظاهرا اعلام آماده گی هم کرده اند. که به هر کشاورزی ۱۰ میلیون تومان و برخی تا ۱۲ میلیون تومان پرداخت بکنند. خوب اینجا هم مسئولین شهرستان مسئولیت بخش شوراهای روستاها کمک کنند. حرص آنها را نگیره که حالا که میخواهند بدهند ما چند برابر بگیریم. شما پول کشتی که میکرده اید را سازمان آب به شما بدهد و شما دیگر کشت برنج نکنید. یا آن کشت را رها کنید. تا این مصرف رودخانه را منتقل کنند به بوشهر برای مصرف آب شرب مردم اونجا، از مردم شهرستان کازرون بخش مرکزی بخصوص شاپور تقاضا دارم همکاری کنند. کارشکنی نکنند. اما این نباید بهانه بشود برای کف شکنی ، کف شکنی نباید بشود. مردم قطعا مخالف هستند. اما برای تامین آب شرب اونجا باید همکاری لازم بشود. تا انشاءالله سالهای آینده مشکل آب استان بوشهر هم برطرف بشود


نویسنده: سرویس سیاسی