رئیس آبفای کازرون خبر داد
کاهش ۱۸ متری آب چاه‌های آهکی شهرستان کازرون‌

به گزارش کازرون نما، عباس صمیمی رئیس اداره آبفای کازرون با اشاره به وضعیت بحرانی آب از دی ماه 93 در این شهرستان اظهار داشت: با توجه به کاهش بارندگی‌ها و بررسی وضعیت دبی آب موجود چشمه‌ ساسان به عنوان اصلی‌ترین منبع تأمین آب شرب شهرستان به کمتر از 20 لیتر رسیده ‌و هم‌اکنون آب شرب شهر کازرون از طریق چاه‌های آهکی تأمین می‌شود.

رئیس آبفای کازرون با بیان اینکه بیش از 42 هزار مشترک خانگی در شهر کازرون وجود دارد، گفت:  در حال حاضر میزان ‌تولید و حجم مصرف آب در نقطه برابر قرار دارد بنابراین صرفه‌جویی 10 درصدی مصرف آب شرب توسط مصرف‌کنندگان سبب می‌شود فصل گرما بدون مشکل پشت سر گذاشته شود.

وی با بیان اینکه در بحث تأمین آب برای نخستین‌بار در سال 92 و 93 اعتباراتی برای اصلاح شبکه انتقال آب اختصاص داده شد،  اظهار داشت: 30 درصد از حجم آب در شبکه انتقال به دلیل فرسودگی هدر می‌رود که در صورت اصلاح، این حجم به شبکه توزیع بازگردانده می‌شود.

صمیمی با بیان اینکه در سال 92 بیش از 6 کیلومتر از شبکه توزیع آب شرب نوسازی شده است، خاطرنشان کرد: یک حلقه چاه آهکی با اعتباری بالغ بر 5 میلیارد ریال نیز حفر و در حال تجهیز بوده و در حال حاضر 15 تا 18 متری سطح آب چاه‌های آهکی موجود شهر کازرون کاهش یافته است.

رئیس آبفای کازرون گفت: یکی از بخش‌های پرمصرف منابع آبی در شهرستان کازرون بخش فضای سبز با مصرف  30 لیتر در ثانیه است  که با تغییر زمان آبیاری درشب و دقت درنحوه آبیاری   به صرفه‌جویی در این بخش منجر می‌شود.

وی به نقش مؤثر راه‌اندازی تصفیه خانه کازرون در بازگرداندن آب به چرخه مصرف اشاره کرد و افزود: با بهره‌برداری تصفیه‌خانه می‌توان در حدود 34200 مترمکعب در شبانه‌روز تصفیه کرد و در بخش آبرسانی به باغات و مزارع کشاورزی مورد استفاده قرار داد.


نویسنده: سرویس خبر