پایگاه خبری کازرون نیوز | kazeroonnema.ir

به‌روز شده در: ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۳
کد خبر: ۱۹۶۱۲
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۵
دکتر عباسی، رئیس کمیسیون انرژی، اظهار داشت:
به گزارش کازرون نما؛ برای اینکه بتوانیم کشور را از وضعیت فعلی نجات دهیم باید از سایر متخصصین با سلایق مختلف که درچارچوب نظام قرار دارند استفاده کنیم، چون با این رویکرد میتوانیم حرکت روبه رشد داشته باشیم.
به گزارش دریافتی کازرون نما؛ دکتر فریدون عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در یازدهمین پیش نشست همایش نظام مسائل اولویت دار کشور مبتنی بر سیاست‌های کلی نظام که در سازمان بسیج دانشجویی برگزار شد گفت: برای اینکه بتوانیم کشور را از وضعیت فعلی نجات دهیم باید از سایر متخصصین با سلایق مختلف که درچارچوب نظام قرار دارند استفاده کنیم، چون با این رویکرد میتوانیم حرکت روبه رشد داشته باشیم.


عباسی با اشاره به اینکه دولت وقتی که مصوب‌های به نفعش نباشد تا جایی که مجازاتی علیه او اعمال نشود آن را اجرا نمیکند، افزود: رهبر معظم انقلاب اجازه دادند تا سران قوا در قالب شورای عالی هماهنگی اقتصادی در خصوص برخی مسائل تصمیم گیری کنند با این وجود دلیلی ندارد که هر موضوعی که از جنس بودجه است و باید در کمیسیون بودجه بررسی شود در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا مورد بحث قرار بگیرد. به هر روی امروز شاهدیم که رئیس جمهور در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا هر موضوعی را که تصمیم گیری در خصوص آن مطابق میل دولت نباشد از دستور کار این شورا خارج می‌کند که از جمله آن می‌توان به حذف ۲ میلیون بشکه سلف نفتی اشاره کرد.


وی با بیان اینکه باید محدوده اختیارات شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا مشخص شود، تصریح کرد: سوال این است که چرا باید دبیرخانه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در دولت باشد؟ به هر روی این مسئله موجب شکل گیری این استدلال می‌شود که فرمانده جنگ اقتصادی دولت است در نتیجه وضعیت آن چیزی می‌شود که امروز شاهدیم.


نماینده کازرون و کوه‌چنار بیان کرد: در مصوبه هدفمندسازی یارانه‌ها تصریح شده که باید پول قبوض آب و برق به ترتیب به حساب خزانه، ستاد هدفمند سازی یارانه‌ها و در نهایت به حساب وزارت نیرو واریز شود با این وجود این مصوبه چند سال است که اجرا نشده و در لایحه بودجه ۱۴۰۰ هم همین روال تکرار شده از این رو بنده مجبور شدم تا تکیف سازمان برنامه و بودجه را به آن گوشزد کنم؛ البته زمانی مجبور شدند این پول را بدهند که به آن‌ها گفتم باید تکلیف این مصوبه در قوه قضائیه روشن شود.


وی با بیان اینکه در لایحه بودجه ۱۴۰۰ ذکر کرده ایم که باید پول قبوض آب و برق مستقیم به حساب وزارت نیرو واریز شود، چون اگر این اتفاق نیفتد باز هم شاهد تکرار خاموشی‌ها خواهیم بود، اضافه کرد: اگر وزارت نیرو در سال‌های گذشته تقویت می‌شد شاهد خاموشی‌های اخیر نبودیم. به هر روی این دولت حرف گوش کن نیست مگر اینکه مجلس از ابزار نظارتی خود استفاده کند تا تکالیفش را انجام دهد.


رئیس کمیسیون انرژی مجلس افزود: کشور در زمان وقوع خاموشی‌های اخیر به ۱۹۳ میلیون متر مکعب گاز نیاز داشت، اما ما میتوانستیم ۸۰ میلیون متر مکعب گاز به شبکه تزریق کنیم با این وجود باید برای جبران این کمبود روزانه ۱۱۰ میلیون لیتر سوخت مایع شامل مازوت و گازوئیل داشته باشیم.


وی افزود: در پی سردی هوا ما مجبور به قطع گاز نیروگاه‌ها شدیم تا سوخت شبکه خانگی تامین شود در این شرایط باید مخازن نیروگاه‌ها پر باشد تا با شروع قطعی‌ها روی سوخت مایع شامل مازوت یا گازوئیل سوییچ کنند و این در حالی است که به دستور دادستان نیروگاه‌ها حق استفاده از مازوت را ندارند، ولی در مقابل بنا بر دستورالعمل وزارت نفت نیروگاه‌ها میتوانند حدود ۳۰ تا ۳۵ میلیون لیتر مازوت استفاده کنند، چون به آن اندازه که نیاز است گازوئیل نداریم؛ از این رو باید استفاده از مازوت مدیریت می‌شد و آن را در نیروگاه‌های خارج از شهر به کار می‌گرفتیم.


رئیس سابق سازمان انرژی اتمی با تاکید براینکه باید در بخش انرژی یک وزارتخانه و تنظیم گر داشته باشیم و در واقع وزیر نفت، وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی اتمی یک نفر باشد و یک دستگاه انرژی کشور را مدیریت کند؛ چون بین این بخش‌ها انسجام مدیریتی وجود ندارد، تصریح کرد: اگر استفاده از سوخت مازوت قطع شود ۲۵ درصد کشور وارد خاموشی خواهد شد و این در حالی است که در حال حاضر نیز تمام دنیا از این سوخت استفاده می‌کنند؛ البته حوزه انرژی باید در راستای کاهش گوگرد مازوت گام بردارد.


وی با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا در افزایش مصرف آب و سوخت در کشور افزایش یافته است، افزود: به دلیل رعایت مسائل بهداشتی از جانب مردم و استفاده از آب گرم مصرف گاز از ۱۸۰ میلیون متر مکعب به ۱۹۳ میلیون متر مکعب افزایش یافته با این وجود ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارتخانه‌های ذی ربط در بخش انرژی باید با چاره اندیشی مصرف سوخت را تنظیم کنند.


دکتر عباسی با بیان اینکه هنرمندان به جای اینکه در عدم انسجام مدیریت بخش انرژی مشارکت کنند باید با فرهنگ سازی ما را به سمت انسجام مدیریت پیش ببرند و مردم را در مواقع خاموشی‌ها به صبر دعوت کنند، افزود: بنده از همه مدیران حوزه نفت و نیرو برای پایداری شبکه در کشور تشکر میکنم و امیدوارم که سال آینده شاهد بروز این گونه مشکلات نباشیم.


رئیس کمیسیون انرژی مجلس با تاکید براینکه وظیفه مجلس ریل گذاری و وظیفه دولت حرکت در این مسیر ریل گذاری شده است تصریح کرد: متاسفانه دولت این سازگاری را ندارد و به دنبال دو قطبی کردن جامعه است مثلا معیشت را در مقابل هست‌های قرار می‌دهد و یا بحث ۳۸ سال اعدام در جمهوری اسلامی را پیش می‌کشند.


عباسی با اشاره به اینکه در جمهوری اسلامی مسئولیت ایدئولوژی سازی بر عهده دستگاه رهبری است نه دستگاه اجرایی، بیان کرد: معتقدم کسی که رئیس جمهور می‌شود باید وظیفه اجرایی خود را انجام دهد نه اینکه با ایدئولوژی سازی اسلام رحمانی را در مقابل اسلام ناب محمدی مطرح کند. به هر روی شورای نگهبان باید این مسائل را مد نظر قرار دهد.


ین دانشمند هسته‌ای با بیان اینکه تحریم‌ها جدی است و وجود دارند تصریح کرد: آمریکا و اسرائیل هر کاری که توانستند کردند تا ما نتوانیم نفت بفروشیم، ولی نتوانستند فروش نفت ما را صفر کنند، چون ما راه‌هایی را برای فروش نفت خود پیدا کرده ایم. به هر روی کشور‌ها اهل تجارت بوده و خیلی اهل سیاست نیستند به همین دلیل اگر بتوانیم قیمت‌ها را جابه جا کنیم دیگر کشور‌ها از ما نفت میخرند؛ البته ما برای گرفتن پول نفت نیز مشکلاتی داریم که برای حل این مشکلات به تهاتر روی آورده ایم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
مخاطبین محترم؛
۱) کازرون نما، معتقد به آزادی بیان و لزوم نظارت مردم بر عملکرد مسئولان است؛ لذا انتشار حداکثری نظرات کاربران روش ماست. پیشاپیش از تحمل مسئولان امر تشکر می کنیم.
۲) طبیعی است، نظراتي كه در نگارش آنها، موازین قانونی، شرعی و اخلاقی رعایت نشده باشد، یا به اختلاف افكني‌هاي‌ قومي پرداخته شده باشد منتشر نخواهد شد. خواهشمندیم در هنگام نام بردن از اشخاص به موازین حقوقی و شرعی آن توجه داشته باشید.
۳) چنانچه با نظری برخورد کردید که در انتشار آن دقت کافی به عمل نیامده، ما را مطلع کنید.
۴) در صورت وارد کردن ایمیل خود، وضعیت انتشار نظر به اطلاع شما خواهد رسید.
۵) اگر قصد پاسخ گویی به نظر کاربری را دارید در بالای کادر مخصوص همان نظر، بر روی کلمه پاسخ کلیک کنید.
مشاركت
آب و هوا و اوقات شرعی کازرون
آب و هوای کازرون  
آخرين بروز رساني:۱۳۹۹/۱۲/۱۹
وضعيت:آفتابي
سرعت باد:۵ km/h
رطوبت:۳۴%
۱۳°
كمينه: ۱۲°   بیشینه: ۲۲°
فردا
وضعيت:آفتابي
كمينه:۱۱°
بیشینه:۱۱°
کازرون
۱۳۹۹/۱۲/۱۹
اذان صبح
۰۵:۰۰:۴۳
طلوع افتاب
۰۶:۱۹:۴۳
اذان ظهر
۱۲:۱۴:۲۰
غروب آفتاب
۱۸:۰۸:۱۰
اذان مغرب
۱۸:۲۴:۰۹
تازه‌هاي سايت
پربازدید ها